Како конечно да добиете виолетово обоени велигденски јајца?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Референт 23-08-2019


Како конечно да добиете виолетово обоени велигденски јајца?

За феноменални, виолетово обоени велигденски јајца нема да ви требаат разни фарби и техники, туку само најобично црно вино.

kako-konecno-da-dobiete-violetovo-oboeni-veligdenski-jajca-01.jpg

2 литри се доволни за 20 јајца, а постапката е следна:

Јајцата измијте ги и распоредете ги во сад со ладно вино. Виното треба да ги покрива јајцата, бидејќи не смеете да ги вртите и мешате додека се варат, за бојата да не се уништи.

Оставете да се варат во виното максимум 30 минути, па тргнете ги од оган и оставете да се оладат.

kako-konecno-da-dobiete-violetovo-oboeni-veligdenski-jajca-02.jpg

Ако сакате поинтензивна боја, може да ги оставите да отстојат во виното и цели 24 часа.

При сушењето на бојата може да се формираат и кристали, па затоа не треба да ги премачкувате јајцата со масло по фарбањето.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Зошто мозокот секогаш ја избира вистината и лошо реагира на лага? Целиот нервен и мускулен систем е под директна контрола на мозокот. Сите системи...
Бојата на вашите очи открива каков партнер ви е потребен во животот Одредени истражувања тврдат дека бојата на вашите очи открива каков партнер најм...
Развод и уште 6 други нешта за кои не сте знаеле дека се „заразни“ Кога се зборува за зарази, најчесто ви текнува на грипови, настинки, вируси… Но,...