Топ 5 грешки при патувања што ви ја загрозуваат безбедноста
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Project Manager 24-01-2020
Чувар 24-01-2020


Топ 5 грешки при патувања што ви ја загрозуваат безбедноста

Постојано прикачувате фотографии на социјалните мрежи и со тоа некој странец може точно да лоцира каде сте во моментот.

top-5-greshki-pri-patuvanja-shto-vi-ja-zagrozuvaat-bezbednosta-01.jpg

Патувањата се прекрасна работа, но можно е некои ваши рутини при патување да ве ставаат во небезбедна ситуација.

Носењето многу кеш на пример ви ја зголемува шансата да бидете ограбени.

Работи кои ви ја загрозуваат безбедноста:

Облеката и сите додатоци на вас ве издаваат дека сте туристи, па полесно може да бидете мета на напад.

top-5-greshki-pri-patuvanja-shto-vi-ja-zagrozuvaat-bezbednosta-02.jpg

Сметате дека сте безбедни ако патувате на места каде има многу туристи, но тука всушност поголема е веројатноста да оперираат криминалци.

top-5-greshki-pri-patuvanja-shto-vi-ja-zagrozuvaat-bezbednosta-03.jpg

Ги избегнувате кредитните картички и носите премногу кеш.

top-5-greshki-pri-patuvanja-shto-vi-ja-zagrozuvaat-bezbednosta-04.jpg

Не читате форуми со совети на што да внимавате на дестинацијата што ја посетувате.

top-5-greshki-pri-patuvanja-shto-vi-ja-zagrozuvaat-bezbednosta-05.jpg

Постојано споделувате фотографии и информации на социјалните мрежи и ја откривате вашата точна локација, а ако профилот ви е јавен, а не затворен, тоа покрај вашите пријатели може да го видат и некои странци кои пребаруваат по локации.

top-5-greshki-pri-patuvanja-shto-vi-ja-zagrozuvaat-bezbednosta-06.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Топ 5 работи на кои богатите трошат најмногу пари Повеќе не е тренд парите да се покажат, туку да се скријат. Фалењето со скапи ма...
Топ 10 најчести женски имиња во Македонија и нивното значење Колку пати сте помислиле дека не сакате вашето дете да има име кое е премногу че...
Топ 10 најчести машки имиња во Македонија и нивното значење Дали мислите дека вашето име е на листата најчести имиња во Македонија? Може да ...