Морбидните слики на режисерот Дејвид Линч кои се необични како и неговите филмови
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 29-09-2020
Forum Manager 29-09-2020


Морбидните слики на режисерот Дејвид Линч кои се необични како и неговите филмови

„Сè што отсекогаш сум сакал е да сликам.“ Ова го изјави еден од најголемите режисери, Дејвид Линч. Инспирацијата за неговите филмски визии ја црпи од длабоките корени на визуелните уметности. 

Se sto otsekogas sum sakal e da slikam Ova se neobicnite sliki na reziserot Dejvid Linc 01

Експериментирајќи со филмска форма, Линч го развива својот карактеристичен стил, кој може да се види во неговите филмови како Blue Velvet (1986), Lost Highway (1997), Mulholland Drive (2001), Inland Empire (2006), Twin Peaks (1990–1991/2017). Но, покрај филмската кариера, Линч се занимава и со сликање, а неговите слики се необични како и неговите филмови.

Дејвид пораснал во Монтана, Ајдахо и Вирџинија. Кога бил многу млад отпатувал во Австрија со идеја да научи да слика, а учител требало да му биде познатиот Оскар Кокошка. Секако, тоа не се случило, па тој се вратил во Америка после само петнаесет дена.

Потоа се запишал на Бостонската уметничка академија и по неколку години се префрлил на Академијата за уметности во Пенсилванија. Животот во Филаделфија го инспирирал за многу работи.

Место полно со криминал и распаѓање на индустриските зони, архитектурата, чадот, насилството, но и човечката форма, му станале голема инспирација на Линч за понатамошното уметничко творење.

Se sto otsekogas sum sakal e da slikam Ova se neobicnite sliki na reziserot Dejvid Linc 02

Кариерата ја започнал како сликар, а подоцна се преселил во светот на експерименталниот филм. Она што го мотивирало да го направи својот прв филм била идеја за слика која ќе може да се движи со придружба на звук.

Денес, преку сликите и филмовите на Линч, јасно се чувствува влијанието на малите американски градови, прикажани во неговата поетска визија, полни со хумор, ужас, фетишизам и иронија.

Тој самиот јасно кажува: „Наместо да размислувам за тоа што се случува во светот, ми се допаѓа помалиот свет, погледот одблизу“.

Se sto otsekogas sum sakal e da slikam Ova se neobicnite sliki na reziserot Dejvid Linc 03

Како и неговите филмови, и сликите на Линч се исклучително чудни, морбидни, вознемирувачки и слоевитни. Тие јасно покажуваат потреба од тродимензионалност, што се рефлектира во комбинација на различни материјали и елементи.

Нејасните предели и необичните човечки феномени, врамени со букви и натписи, обично се главните актери во сликите на Линч.

Личниот импулс и инстинкт го воделе низ континуирано создавање. Тој сè уште слика, создава мебел, необични скулптури со светилки и музика.

Se sto otsekogas sum sakal e da slikam Ova se neobicnite sliki na reziserot Dejvid Linc 04

Линч е жив доказ дека вистинскиот уметник никогаш не престанува со својата работа, затоа што е неразделен дел од неговата личност. Конечно, уметникот вели: „Не ми е важно што мислат луѓето за моите слики; само сакам да ги правам“.

Se sto otsekogas sum sakal e da slikam Ova se neobicnite sliki na reziserot Dejvid Linc 05

Ашера | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Необични, но корисни трикови кои ќе ви го олеснат животот Секогаш ни се корисни советите за готвење, шминкање или чистење, но има и многу ...
Необични работи кои може да ги најдете на Амазон Пред некој ден немав попаметна работа, па додека чепкав по интернет, читајќи нео...
Одиме на одмор во сезона, па се жалиме како е скапо и има гужва... Одиме на море сред сезона и се жалиме како е скапо и како има огромна гужва... ...

Најчитани неделава