Пролет, ведрина, јасност… што симболизира името Весна?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Пролет, ведрина, јасност… што симболизира името Весна?

Весна e женско име со словенско потекло. Симболиката која се крие зад ова име: пролет.

Sto-simbolizira-imeto-Vesna-01.jpg

Бидејќи не постои светител со ова име, како именден може да се прославува празникот којшто се поврзува со пролетта, односно на Цветници.

Весна била старословенска божица на младоста и пролетта, која имала власт над сончевата топлина и обновувањето на природата. Зборот „Весна“ на руски јазик значи пролет и младост.

Како ја доживувале Весна Словените? Како исклучително убава, мошне нежна, насмеана млада девојка со цветни венчиња кои ѝ ја краселе косата и во бел фустан. Етимологијата на името на божицата Весна е во тесна поврзаност со староиндискиот збор „вас“ што значи да се биде „јасен, светол, светлост“.

Кога луѓето ќе го слушнат името Весна потсвесно ги асоцира на ведра, насмеана девојка, но и со доза на сериозност. Таа е одговорна и смела и секогаш го крева гласот против неправдата.

Означете ја вашата бунтовна Весна во коментар.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Девојка на матура го облече невестинскиот фустан од мајка си за да заштеди Во време кога тинејџерките се опседнати со скапи модни парчиња и трендови, оваа ...
Одењето на плажа кога сте 20-годишна девојка vs. 39-годишна жена На 39 години: Покрај децата... А да, постоиш и ти. Се соблекуваш. Нема ништо теа...
Жените со овие 5 имиња се среќнички, заштитени од лоша енергија – дали сте една од нив? Според астролозите и нумеролозите кај секој од нас, денот, месецот и годината на...

Најчитани неделава