Повредено куче лежи на шини, но пријателот не го напушта додека воз им поминува над глава


Повредено куче лежи на шини, но пријателот не го напушта додека воз им поминува над глава

Никогаш не се сомневајте во верноста на кучето. Никогаш. Оваа приказна за две кучиња кои со денови лежеле на шини ќе ви го потврдат тоа.

povredeno-kuce-lezi-na-shini-no-prijatelot-ne-go-napusta-dodeka-voz-im-pominuva-nad-glava-1.jpg

Тажната приказна се одвива во Украина, на крајно ниски температури, кога едно куче било повредено и не можело да стигне подалеку од шините. Но, неговиот пријател не го оставил сам.

povredeno-kuce-lezi-na-shini-no-prijatelot-ne-go-napusta-dodeka-voz-im-pominuva-nad-glava-2.jpg

Другото куче било забележано како лежи заедно до него и го преживува истиот страв, додека воз им поминува над нив.

За среќа, по 2 дена биле тргнати од шините од страна на локално здружение за спасување на животни.

Сега двајцата пријатели се под медицински надзор, на топло и спасени.

povredeno-kuce-lezi-na-shini-no-prijatelot-ne-go-napusta-dodeka-voz-im-pominuva-nad-glava-3.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Позитива на денот: Слепо куче има куче водич, кое му помага во животот (видео) Видео од слепо куче кое се симнува по скали со помош на своето куче водич станат...
Дали и колку долго е во ред да го оставите кучето само дома? Сигурно доколку би можеле, секој миг би го минувале со вашето куче. Но, за жал, ...
11 нешта кои вашето куче не сака да му ги правите Ако сакате да бидете навистина најдобри пријатели со своето куче, тоа значи дека...

Најчитани неделава