Кои се најмалите раси на кучиња во светот?


Кои се најмалите раси на кучиња во светот?

Кученцата од расите мопс, малтезер, пекинезер, јоркшир териер тежат максимум до 9 килограми.

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-01.jpg

Малите кучиња некако на прв поглед ни го топат срцето. Слатки и разиграни, тие се вистински мелем за очи.

Иако имаат само неколку килограми, тие тежат тон љубов. Овие мали суштества со големо срце се магични затоа што знаат да бидат многу поискрени пријатели од луѓето.

„Кучето не размислува многу што прави, тоа само го прави тоа што го чувствува“ е еден од низата прекрасни цитати за кучињата.

Погледнете кои се најмалите раси кучиња на светот и колку тежат:

Мопс

6 – 9 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-02.jpg

Пекинезер

3 – 6 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-03.jpg

Малтезер

3 – 4 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-04.jpg

Јоркшир териер

2 – 4 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-05.jpg

Померанец

2 – 4 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-06.jpg

Џуџест пинч

1 – 3 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-07.jpg

Јоркширски териер

2 – 3 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-08.jpg

Чивава

1 – 3 килограми

koi-se-najmalite-rasi-na-kuchinja-09.jpg

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Фотограф прави капчиња за мачки користејќи го нивното крзно Фотографот Рио Јамазаки прави необични капчиња за мачки, изработени од влакна од...
Кучиња кои правилата на сопствениците ги почитуваат на свој начин Сите миленици до одредена мера се истренирани, но понекогаш се доволно паметни з...
Морски прасиња со коса поубава и од на Рапунзел Рапунзел? Аријана Гранде? Тие можат „вода да им носат“ на малите морски прасиња....