9 важни работи што треба да ги земете предвид кога го шетате вашето куче

Секогаш собирајте го изметот на кучето и немојте да го влечете додека го шетате.

nikako-ne-mu-stavajte-remche-so-bocki-i-ushte-8-vazhni-raboti-shto-treba-da-gi-zemete-predvid-koga-go-shetate-vasheto-kuche-01.jpg

Шетањето е важна активност за секое куче, но не е доволно само да го изнесете надвор. Мора да земете предвид некои работи за да ги избегнете проблемите како борба со други кучиња и повреди.

За Insider, неколку ветеринари ги споделуваат најчестите грешки што ги прават сопствениците додека ги шетаат нивните кучиња.

Дел од нив во продолжение:

Не се доближувајте до други кучиња без дозвола од нивниот сопственик

Кучињата се друштвени животни и сакаат да си играат едни со други. Сепак, не е препорачливо да му дозволите на вашето куче да му пријде на друго без дозвола од неговиот сопственик.

Никогаш не знаете како реагира другото куче во близина на други кучиња, па добро е прво да го прашате сопственикот.

nikako-ne-mu-stavajte-remche-so-bocki-i-ushte-8-vazhni-raboti-shto-treba-da-gi-zemete-predvid-koga-go-shetate-vasheto-kuche-02.jpg

Избегнувајте ремчиња што се продолжуваат

Овие ремчиња се одлични ако сакате да му дадете поголема слобода на вашето куче, но избегнувајте да ги користите ако го шетате кучето во близина на улица и други кучиња.

Со овие ремчиња немате многу голема контрла над движењето на кучето, па може одеднаш да ви истрча на улица со коли или кон агресивно куче.

nikako-ne-mu-stavajte-remche-so-bocki-i-ushte-8-vazhni-raboti-shto-treba-da-gi-zemete-predvid-koga-go-shetate-vasheto-kuche-05.jpg

Немојте да го влечете кучето со ремчето

Влечењето на ремчето не е ефикасен начин на тренирање. Кога кучето ќе ве повлече додека го шетате, ако вие го повлечете назад, тоа нема да престане, туку ќе почне посилно да влече.

Во ваквите ситуации многу подобро е да стоите во место додека кучето да престане со влечењето. Кога ќе се врати кон вас, препорачливо е да му дадете награда.

nikako-ne-mu-stavajte-remche-so-bocki-i-ushte-8-vazhni-raboti-shto-treba-da-gi-zemete-predvid-koga-go-shetate-vasheto-kuche-03.jpg

Не треба секогаш да го одврзувате кучето

Освен ако не сте потполно сигурни дека кучето ќе се врати кога ќе му викнете, немојте да го одврзувате кога сте излезени.

Потребно е време за кучето да научи дека треба доаѓа кога ќе му викнете, па не брзајте со одврзувањето.

nikako-ne-mu-stavajte-remche-so-bocki-i-ushte-8-vazhni-raboti-shto-treba-da-gi-zemete-predvid-koga-go-shetate-vasheto-kuche-04.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Го прегрнувате и уште 8 грешки со кои можете да предизвикате агресија кај кучето, според ветеринари Немојте да го дресирате кучето со казнување – очигледно е зошто удирањето и пока...
Раси на кучиња кои не лаат многу – совршени за оние кои не сакаат врева Мопс и англиски булдог се раси на кучиња кои лаат многу ретко, па се совршени ак...
Забавни фото-докази дека никогаш нема да се чувствувате осамено ако имате мачка или куче Ако имате милениче како мачка или куче, тогаш сигурно не сте биле осамени ни на ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg