Кои години од бракот се најсреќни, а кои најтешки?
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 29-03-2020
ВОЗАЧИ 27-03-2020


Кои години од бракот се најсреќни, а кои најтешки?

Не сите парови се свесни за тоа дека кога ќе стапат во брак, обврските во семејството треба подеднакво да се поделат.

koi-godini-od-brakot-se-najsrekjni-a-koi-najteshki-01.jpg

Секој од нив треба да вложува труд за бракот да опстане и да не дојде до крај.

Сепак, според последните истражувања, во Европа од околу 2 милиона бракови, има речиси 950 разводи.

Професионалците откриле кои години во бракот се најтешки за пребродување, а кои се најсреќни.

3 години

Постои мислење дека љубовта живее 3 години,  а потоа парот се разделува или пак односот станува тежок и не толку совршен.

Но, во реалноста, по 3 години, паровите почнуваат да се навикнуваат и усогласуваат со недостатоците на партнерот и се чувствуваат поудобно.

Често, во третата година од бракот, паровите добиваат дете и нивната врска станува поцврста, па според тоа, третата година од бракот се смета за најсреќна.

koi-godini-od-brakot-se-najsrekjni-a-koi-najteshki-002.jpg

5 години

Првите сериозни проблеми почнуваат да се појавуваат по 5-тата година од бракот и семејниот живот. Во овој период, децата уште не се доволно пораснати и родителите се соочуваат со голем предизвик и тешкотии, а тоа комбинирано со други работни проблеми и хаос во домот, создава мака.

Па, во 5-тата година од заеднички живот, паровите размислуваат за развод и разделување и оваа година се смета за најтешка.

koi-godini-od-brakot-se-najsrekjni-a-koi-najteshki-03.jpg

7 години

Ако по 5 години брак, парот успее да се избори и да не се раздели, ги очекува уште еден предизвик. Во 7-мата година од заедничкиот живот, експертите велат дека се појавува ѕид помеѓу парот, кој тие мора да го поминат.

До овој момент, семејниот живот и обврските стануваат рутина, но финансиските трошоци не се намалуваат како и грижата за децата и одговорноста.

Ова е тежок период, но ако сопружниците се справат и со тоа, тогаш ги очекува среќен брак.

koi-godini-od-brakot-se-najsrekjni-a-koi-najteshki-04.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бракот и парите: 5-те главни финансиски заповеди за брачните парови Покрај љубовта, вниманието и сличните интереси и навики, согласувањето околу фин...
Во бракот не е сè мед и млеко: Реални совети од разведени парови Разведените луѓе имаат многу научени лекции за бракот, па нивните совети се смет...
Најважни работи кои треба да ги знаете за бракот пред да се верите, според среќните парови Доколку вашата врска станува сè посериозна и сметате дека сте подготвени за след...

Спонзорирани линкови: