7 навики кои изгледаат безопасно, а ја уништуваат љубовната врска


7 навики кои изгледаат безопасно, а ја уништуваат љубовната врска

Дали и вие мислите дека изневерувањето е најлошото нешто што може да ѝ се случи на една врска? Секако дека е лошо, но не е единствено и има уште многу навидум безопасни навики кои сепак може да ја уништат врската.

7-naviki-koi-izgledaat-bezopasno-a-ja-unishtuvaat-ljubovnata-vrska-01.jpg

Ситниците кои секојдневно се повторуваат и ги гледате како нешто нормално и типично за вас или ви личат на обична кавга и несогласување, може да ѝ наштетат на врската и повеќе од што мислите.  

Кога љубовта ќе изгуби значење, секојдневието ќе стане монотоно, а однесувањето на еден од партнерите неподносливо – на љубовната врска ѝ дошол крајот.

Навики кои изгледаат безопасно, а кога ќе се соберат на куп - означуваат крај на љубовта:

1. Не се грижите доволно за себе, станувате мрзливи, заборавате да се средувате, влегувате во комфор зона и мислите дека нема потреба да го зачините секојдневието и дека страста треба да се одржува сама.

2. Имате недостаток на меѓусебна доверба, се сомневате еден во друг, си ги проверувате телефоните и го следите секој чекор на партнерот (и обратно).

3. Поголемиот дел од времето го поминувате на телефонот и не знаете што да правите кога ќе останете сами двајцата за да ви биде убаво и забавно.

4. Еден од партнерите покажува супериорност над другиот, не ги прифаќа ставовите и желбите на партнерот и го омаловажува.

5. Недостаток на искрена комуникација, разговорите се сведуваат на „комшиски муабети“.

6. Лажење за ситни работи кои нема потреба да се скријат ако врската се базира на доверба и разбирање - клуч за успех.

7. Избегнувате на дискусија за решавање на проблемите, а наместо тоа правите драма од секоја ситуација и се влошува уште повеќе.

8. Не се поддржувате еден со друг за напредокот и личниот развој, а добрите и лошите вести прво ги кажувате на сите други луѓе, па потоа на партнерот - или воопшто немате потреба да ги споделите. 

М. М. | Црнобело / фото: depositphotos.com

Би можело да ве интересира:

Што не треба да правите веднаш после секс? Иако после секс никој не сака да има други обврски, сепак кога станува збор за з...
6 карактеристики на жените кои мажите никогаш не ги оставаат Какви жени сакаат мажите и кои нивни карактеристики и навики прават никогаш да н...
Што да правите ако партнерот ве одбива за секс? Правило број 1 – Без напади и агресија, бидете негов сојузник, прашајте го што г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg