Златна годишнина - 50 години откако OMEGA Speedmaster стана првиот часовник носен на месечината
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Prodavacka 20-05-2019
Возач 20-05-2019
Продавач 20-05-2019


Златна годишнина - 50 години откако OMEGA Speedmaster стана првиот часовник носен на месечината

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-2-001.jpg

Како OMEGA досегна до месечината?

Нил Армстронг и Баз Олдрин станаа првите луѓе кои зачекорија на површината на месечината на 21-ви јули 1969-та година.

Нивното чекорење траеше само 2 и половина часа, но нивните достигнувања оставија печат во историјата за истражување на вселената.

Токму во тој легендарен момент OMEGA Speedmaster Professional стана првиот часовник носен на месечината.

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-05.jpg

Аполо 11 мисијата дефинитивно е најпрославуваниот момент во „освојувањето на вселената“ од страна на OMEGA, но патувањето за да се постигне овој успех, почнало 10-тина години порано, кога во 1957-ма бил произведен првиот OMEGA Speedmaster.

Благодарение на неговиот издржлив, веродостоен и лесен за користење дизајн, Speedmaster стана познат како „изборот на пилотите“ и бил користен од многумина во воздушните сили на САД.

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-04.jpg

Успехот на мисијата Аполо 11 беше прославен ширум светот во 1969-та година, а на 25-ти ноември истата година, на посебна вечера во чест на астронаутите одржана во Хјустон, Тексас, бил презентиран OMEGA Speedmaster моделот изработен од 18-каратно жолто злато.

На задната страна имало изгравирано „да го одбележиме човековото освојување на вселената со време, низ времето, на време.“

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-01.jpg

Во времето од 1969-та до 1973-та година биле изработени само 1,014 вакви модели, а дел од нив им припаѓале на тогашни претседатели и лица на високи, угледни позиции.

Одбележувајќи ја златната годишнина од првото стапнување на месечината, OMEGA произведе точно 1,014 парчиња од новиот модел на Speedmaster со 5-годишна гаранција.

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-07.jpg

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-06.jpg

zlatna-godisnina-50-godini-otkako-omega-speedmaster-stana-prviot-casovnik-nosen-na-mesecinata-03.jpg

Би можело да ве интересира:

Кратка историја за чантите, симболот на слободата на жените Без разлика дали е мала или голема, еднобојна или шарена, плетена или кожна, со ...
Водич за жени: Како да го поправите изгледот на телото, со помош на ед... Секоја жена е свесна за своите предности и недостатоци, за деловите на телото ко...
Дали брадата е симбол на машкоста? Факт е дека брада и мустаќите во голема мера можат да го подобрат или влошат изг...