Модни грешки заради кои мислите дека здолништата не ви стојат - како да го промените тоа?

Заборавате на модните додатоци, носите долна облека што се познава, ги комбинирате со погрешни чевли – постои причина зошто сметате дека здолништата не ви стојат добро.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-01.jpg

Дали сте убедени дека здолништата не ви стојат добро и ги избегнувате по секоја цена? Тогаш веројатно не сте помислиле на најчестите модни грешки кои ве тераат да го мислите ова.

На кои грешки треба да обрнете внимание?

Погрешна долна облека

Најчестата грешка е долната облека со рабови која се познава под здолништето. Тангата е одлично решение за ова, но секогаш можете да купите и долна облека без рабови.

Ако носите светло здолниште, не заборавајте дека и долната облека треба да биде со светла боја.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-02.jpg

Не обрнувате внимание на формата на телото

Кога купувате здолниште, не заборавајте да обрнете внимание на формата на вашето тело ако сакате да ви стои добро.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-03.jpg

Дебелите џемпери ги ставате во здолништето

Џемпер и здолниште е одлична комбинација, но ако станува збор за дебел, широк џемпер, немојте да го ставите цел во здолништето.

Доволно е да го ставите внатре само предниот дел.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-04.jpg

Не ја дополнувате комбинацијата со колан

Ако носите здолниште со висок струк и кошула или блуза, не го заборавајте коланот.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-05.jpg

Ги избегнувате сите кратки здолништа

Кратките здолништа не се најудобното парче облека, но денес има одлични модели кои не се многу тесни, нема да се изместат и се удобни за носење.

Ако досега сте ги избегнувале сите кратки здолништа, дајте им шанса на моделите како на фотографиите подолу (должината зависи од вашиот стил).

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-06.jpg

Ги носите со погрешни чевли

Кога комбинирате здолниште и чевли, мора да ги земете предвид должината на здолништето и висината на чевлите.

Односно, секогаш следете го правилото – колку подолго здолниште, толку повисоки чевли. Што значи, кратките здолништа секогаш стојат подобро со ниски чевли, додека подолгите со повисоки.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-07.jpg

Избегнувате мидери

Ако не ви се допаѓа како ви стои некое здолниште бидејќи ви се познава стомачето, секогаш можете да облечете мидер.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-08.jpg

Одбирате блуза што не одговара со здолништето

Постојат многу правила за комбинирање здолништа, а кога не сте сигурни за вашата комбинација, следете некое од овие:

  • Мини здолништата најдобро стојат со тесна блуза или џемпер.
  • Широките џемпери се одлични во комбинација со тесно здолниште.
  • Долгите шарени здолништа треба да се носат со блузи во една боја.
  • Ако блузата или кошулата има каков било дезен, препорачливо е здолништето да има една (по можност неутрална) боја.

najchestite-modni-greshki-poradi-koi-gi-izbegnuvate-zdolnishtata-i-smetate-deka-ne-vi-stojat-dobro-09.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 грешки што ги правите кога купувате чевли (и потоа нозете ве болат) Чевлите што изгледаат прекрасно во излогот на продавницата, можеби и не се толку...
Корисни совети за изборот на долна облека (за да ви биде удобно и на топло време) Давајте предност на памучната долна облека и носете градник без прерамки – совет...
Ромео Бекам и Миа Реган се моќна стилска двојка (по стапките на Дејвид и Викторија) Наследниците на Дејвид Бекам се трудат да ги следат чекорите на нивните родители...
Модни трикови и совети за девојки со облини Облекувајте се слоевито и обрнете внимание на должината на ракавите – модни трик...
14 модни парчиња облека кои не им стојат добро на повеќето девојки и жени (и зошто) Облеката со неонска боја речиси секогаш изгледа нападно, а обично им стои добро ...
7 парчиња облека и аксесоари поради кои телото ви изгледа непропорционално (и треба да ги избегнуват... Фустан што ја отцртува линијата на телото: Ваквите фустани го нагласуваат секој ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg