Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022
Шивач/ки 08-08-2022


10 грешки во носењето и грижата за облеката (кои речиси сите ги правиме, а ја оштетуваат облеката)

Грешка: Лененета облека ја пеглате кога е сосема сува – ленот е материјал кој е речиси невозможно да го испеглате сосема сув, 5/10 минути пред пеглањето испрскајте го со вода, особено кај џебовите, па започете. Инаку пеглањето ќе трае предолго и ќе го уништите парчето облека.

10-greshki-vo-nosenjeto-i-grizhata-za-oblekata-koi-rechisi-site-gi-pravime-a-ne-treba-01.jpg

Потребно е внимателно да ги читате етикетите на облеката за да не ја уништите.

Но, дури и кога го правите тоа, се случува ненадејно да уништите некое парче. Што правите погрешно?

Грешки во носењето и грижата за облеката, кои речиси сите ги правиме:

Носење ранец – кој се трие и ја уништува облеката на грбот, особено кога станува збор за материјали како волна и полиестер.

10-greshki-vo-nosenjeto-i-grizhata-za-oblekata-koi-rechisi-site-gi-pravime-a-ne-treba-02.jpg

Нанесување парфем на облеката – одредени состојки од парфемите може да влијаат облеката да избледи.

10-greshki-vo-nosenjeto-i-grizhata-za-oblekata-koi-rechisi-site-gi-pravime-a-ne-treba-03.jpg

Пеглање на облеката од вискоза „од лице“ – на овој начин ткаенината го губи сјајот, потребно е да ја превртите наопаку и така да ја пеглате.

10-greshki-vo-nosenjeto-i-grizhata-za-oblekata-koi-rechisi-site-gi-pravime-a-ne-treba-04.jpg

Пред перење, облеката ја сортирате само по боја – потребно е да ја сортирате и според тип на материјал, затоа што крутите материјали можат да ги уништат нежните.

10-greshki-vo-nosenjeto-i-grizhata-za-oblekata-koi-rechisi-site-gi-pravime-a-ne-treba-05.jpg

Ја перете темната облека на погрешен начин – наместо долго перење на висока температура, потребно е кратко перење на ниска температура, со соодветен течен прашок.

10-greshki-vo-nosenjeto-i-grizhata-za-oblekata-koi-rechisi-site-gi-pravime-a-ne-treba-06.jpg

Уште 5 грешки на следната страна...



Би можело да ве интересира:

8 грешки при изборот на чевли (кои може да ви го уништат изгледот) Тесните фармерки и масивните, превисоки чевли не одат најдобро заедно – нозете м...
6 модни грешки со зимските аутифи кои не треба да ги правите (никогаш) Во ред е љубовта кон XXL парчињата, но тоа не значи дека треба да изгледате како...
Мала висина, „лоши“ нозе: Докази како облеката може да ви ги сокрие (или истакне) маните на телото Широк струк, мали гради, широки раменици се дел од работите кои славните дами ус...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg