„Тајните колачиња“ во Мајорка: Ги продаваат монахињи преку скриен прозорец, а рецептот е мистерија

Тајните колачиња на Мајорка се вкусно уживање кое со генерации е обвиткано во мистерија. Овие колачиња ги продаваат монахињи преку скриен прозорец во Convento de Santa Clara во Мајорка и никој не го знае рецептот освен неколку избрани монахињи.

tajnite-kolachinja-vo-majorka-gi-prodavaat-monahinji-preku-skrien-prozorec-a-receptot-ne-go-znae-nikoj-01.jpg

Луѓето велат дека колачињата се комбинација на брашно, шеќер, јајца и свинска маст.

Уникатната текстура и вкус на овие колачиња ги прави омилен дел од културата на Мајорка, и тие често се купуваат како подароци или сувенири за пријателите и семејството.

tajnite-kolachinja-vo-majorka-gi-prodavaat-monahinji-preku-skrien-prozorec-a-receptot-ne-go-znae-nikoj-02.jpg

Она што ги прави толку посебни е мистеријата околу нивниот рецепт.

И покрај долгогодишните шпекулации, никој не може да го повтори вкусот и текстурата на овие колачиња, што ги прави навистина уникатно кулинарско искуство.

Се вели дека рецептот се пренесувал од колено на колено во манастирот, а само неколку избрани монахињи се запознаени со неговите тајни.

tajnite-kolachinja-vo-majorka-gi-prodavaat-monahinji-preku-skrien-prozorec-a-receptot-ne-go-znae-nikoj-03.jpg

Колачињата се продаваат преку мал прозорец на задниот дел од Convento de Santa Clara, кој се наоѓа во мала уличка во Мајорка.

Прозорецот е скриен од поглед, додавајќи ја привлечноста и мистеријата на колачињата.

Посетителите на манастирот мора да заѕвонат за да ја направат својата нарачка, да ги остават парите и трпеливо да чекаат додека монахињите рачно ги подготвуваат колачињата.

Овие колачиња се доказ за богатата кулинарска историја и традиција на Мајорка. Тие претставуваат вистински труд на љубов, подготвени од монахињи кои го чуваат рецептот во тајност со генерации. 

tajnite-kolachinja-vo-majorka-gi-prodavaat-monahinji-preku-skrien-prozorec-a-receptot-ne-go-znae-nikoj-04.jpg

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Предлог дестинации во Македонија за незаборавни викенд доживувања (за вљубениците во природа) Каде ќе се патува викендов? Што ќе се прави? Ова се неколку прашања што сите пос...
Ивана од Скопје: „Работев како фотограф на брод, крстарев низ француските Кариби - што ме воодушеви ...  Досега имам посетено многу поморски градови, пристаништа, популарни монден...
10 најубави места во Европа - од шарени гратчиња до скриени плажи Секоја држава во Европа има по некое мало скриено богатство со кое се гордее – ш...
Јовица од Скопје за божиќниот маркет во Виена: „Мириса на цимет и греено вино, личи на бајка од Дизн... „Бев на повеќе божиќни маркети во градот, но најсилен впечаток ми остави Rathaus...
Грешки со кои можете да си го расипете одморот во Италија, според Италијанка Непотребно трошите пари на работи кои всушност чинат малку и се потпирате само н...
На околу 10 часа возење од Македонија се наоѓа еден од најубавите водопади во регионот (фото) Иако патувањето од Македонија може да биде долго, неверојатната убавина на водоп...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg