5 најавтентични места во Истанбул за да се напиете турски чај

Истанбул е познат е по својата богата историја, неверојатна архитектура, вкусна храна и топло гостопримство. Еден аспект од културата на Истанбул кој е особено фасцинантен е неговата култура на чај. Чајот има посебно место во турската култура, а Истанбул не е исклучок. 

5-najavtentichni-mesta-vo-istanbul-za-da-se-napiete-turski-chaj-01.jpg

Градот е дом на бројни чајџилници и кафулиња, каде што локалното население и туристите се собираат за да уживаат во чаша чај и да се дружат. Чајот често се служи во мали чаши во облик на лале и обично е силен.

Додека чајот со векови е дел од турската култура, тој исто така се приспособи на променливите времиња, при што се појавија нови варијации и подготовки.

Без разлика дали сте љубители на чај или едноставно сте љубопитни за културата на Истанбул, да се напиете чај во градот е задолжително искуство, а ова се 5 од многуте автентични места за чај и пријатна атмосфера.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi

Оваа историска чајџилница се наоѓа во срцето на стариот град на Истанбул и е едно од најавтентичните места за уживање во чај.

Медресето (арапски збор за секаков вид образовна институција, секуларна или религиозна), кое е изградено во 18 век, е претворено во шармантна чајџилница со прекрасен двор и традиционална отоманска архитектура. 

Hafiz Mustafa

Ова е класична турска чајџилница која постои од 1864 година. Сместена во прометната област Еминону, таа е популарно место за локалното население и за туристите.

Можете да пробате традиционален турски чај, заедно со различни слатки, баклави, колачи (за кои велат дека се најдобрите).

Pandeli

Овој историски ресторан и чајџилница се наоѓа во внатрешноста на египетската чаршија (до капали чаршија) и служи чај и турска кујна од 1901 година. Декорот е традиционален отомански стил, со високи тавани, лустери и прекрасна изработка на плочки.

Можете да уживате во вашиот чај додека уживате во раздвижената атмосфера на чаршијата и гледајќи ги продавачите и купувачите.

Limonluk Cafe

Ова кафуле е скриен скапоцен камен кој се наоѓа во рамките на палатата Долмабахче во Истанбул. Ова историско кафуле нуди неверојатен поглед на Босфорот и градините на палатата.

Градините се дом на различни растенија и цвеќиња, вклучувајќи јасмин, рози и магнолии што го прави задолжителна дестинација за посета и за туристите и за локалното население.

Dem Karaköy

Оваа чајџилница се наоѓа во населбата Караќој и е позната по широкиот избор на чаеви од целиот свет. Можете да изберете од различни чаеви, вклучувајќи зелен чај, црн чај и билни чаеви.

Атмосферата е модерна и стилска, со минималистички декор и многу природна светлина.

M. Г. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Чистење на чевли, возење со такси: Кои се најголемите туристички замки во Истанбул? Живеам во Истанбул веќе некој период и ќе ви раскажам за неколку туристички замк...
Не е за клаустофобични – живот под карпи во мистичен град во Шпанија (фото) Сместен на половина пат помеѓу Севиља и Малага, Сетенил де лас Бодегас е еден од...
Зимско-божиќна бајка во едно од најубавите алпски селца во Словенија – како да стигнете дотаму и што... Крањска Гора е еден од најубавите алпски одморалишта во Словенија, а се наоѓа ме...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg