Семејство со две деца кампуваше во Маврово: „Преспавме во шатор, нè исплашија овчарски кучиња, но утрото беше магично“

„Радоста на децата кога го поставувавме шаторот беше неизмерна. Нема поубаво чувство од будење во природа, непроценливо е искуството за целото семејство“ – ни раскажува Михал Вит, кој потекнува од Чешка, но живее во Македонија, за кампувањето со неговите сакани во Маврово.

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo-01.jpg

Лада и Михал се по потекло од Чешка, но во моментов живеат во Македонија со своите ќеркички, на возраст од 4 и 6 години. Секое слободно време го користат за да уживаат во природните убавини на нашата земја.

За CRNOBELO.com го споделуваат нивното искуство од еднодневнотo кампување со шатор во Маврово:

„Ние сме навистина големи љубители на природата. Правиме сè што е во наша можност за и нашите деца да уживаат во природните убавини. А, нови авантури и искуства се секогаш добредојдени.

Долго време постоеше идејата за кампување за конечно да ја реализираме со помош на нашите пријатели од Планинска куќа Царевец.

Планирањето беше многу едноставно – се договоривме дека Владимир и Соња од Царевец ќе ни овозможат логистичка поддршка и секако помош, доколку се случи нешто непредвидено.“

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo04.jpg

И навистина, за сè останато потребно е само волја и желба, а тоа со сигурност не му недостасува на нашето семејство, кое знае како да ужива во природата.

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo-03.jpg

semejstvo-so-dve-deca-kampuvashe-vo-mavrovo-prespavme-vo-shator-ne-isplashija-ovcharski-kuchinja-no-utroto-beshe-magichno-07_2.jpg

Денот почна тивко и мирно. Уживавме во тишината околу планинарската колиба, собиравме цвеќиња со децата, правевме засолништа за животни, ја истражувавме природата.

Владимир и Соња ни беа на располагање и ги одговорија сите прашања кои ги имавме со децата, нè запознаа со околината. Попладнето отидовме на мала прошетка по Галички пат.

Времето беше доста променливо – сончево, па облачно, па и по некоја капка дожд над Шара. Пресретнавме неколку групи на овчари со нивните стада и кучињата чувари кои внимателно набљудуваа што се случува наоколу.

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo03_1.jpg

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo02.jpg

Најважниот дел од денот беше кога почнавме да го поставуваме шаторот. Владимир ја одбра локацијата, а нè обезбеди и со доволно вода и ќебиња, бидејќи прогнозата велеше дека ноќта ќе биде студена.

Децата беа премногу возбудени што ќе имаат можност да преспијат во шатор. Вечеравме и уживавме во мирисот на тревките и цвеќињата околу нас, додека уживавме во зајдисонцето.

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo07.jpg

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo01_1.jpg

Две од кучињата чувари на овци нè набљудуваа од една височинка, кога одеднаш дојдоа блиску до нас.

Владимир само им шепна „Не сме опасност за вас и вашите овци“ и зачудувачки си заминаа. Децата заспаа навистина брзо, си направивме чај и уживавме во ноќта во природа“.

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo05.jpg

semejstvo-so-dve-deca-kampuvashe-vo-mavrovo-prespavme-vo-shator-ne-isplashija-ovcharski-kuchinja-no-utroto-beshe-magichno-07_1.jpg

На прашањето кој беше најдобриот дел од целото искуство и зошто навистина вредеше да се ужива во истото Михал вели:

„Би рекол дека најголемата придобивка од оваа авантура е навистина едноставна – си легнавме навистина рано, што беше одлично после напорна недела.

Околу 6 часот наредното утро сонцето почна да го грее и затоплува шаторот. Два часа подоцна се разбудивме и уживавме во сончевиот ден. А тоа беше навистина прекрасен почеток на денот!“

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo09.jpg

prespavme-vo-shator-vo-mavrovo-so-nashite-kjerkichki-iskustvoto-e-neprocenlivo06.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Е. П. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Села, водопади, манастири: Локации низ Македонија кои за мене се совршен избор за викенд прошетки Во овие зимски денови со нетрпение чекаме да дојде петок, да се оконча работната...
Предлог дестинации во Македонија за незаборавни викенд доживувања (за вљубениците во природа) Каде ќе се патува викендов? Што ќе се прави? Ова се неколку прашања што сите пос...
Матка и уште 7 живописни кањони во Европа што го одземаат здивот Од Матка во Македонија, до Samaria на грчкиот остров Крит, Европа крие бројни жи...
Не е Мексико, Демир Капија е – Долината на кактусите е редок природен феномен во Македонија (фото) Кога се споменуваат кактуси во природа, честопати пред очи ни излегуваат егзотич...
Најубавите плажи за летување со мали деца на Халкидики, во околината на Кавала и на Тасос Плажите на трите краци на Халкидики, но и малите плажички на островот Тасос и во...
Адрпашко-Тепличките карпи во Чешка се пандан на нашата Куклица во кратовско, мистично и волшебно мес... Ова е најголемата групација на карпи во Европа, испреплетени во лавиринти. Издиг...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg