Како од бајка: Најубави градини во Европа


Како од бајка: Најубави градини во Европа

Европа како лулка на традицијата и културата отекогаш изобилувала со прекрасни градини каде богатите императори и кралеви имале можност да уживаат во благодетите на природата.

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-01

Убавината на градините и нивната големина биле статусен симбол со кој најбогатите луѓе во минатото ја покажувале својата моќност и доминација. Ретките растенија, прекрасните фонтани, а често и голем број на егзотични животни биле составни делови од ваквите градини.

За сите љубители на природата и зеленилото ова се најубавите градини во Европа кои мора да ги видите барем еднаш во животот.

1. Versailles: Версај, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-02


2. Vigeland Park: Фрогнер, Осло, Норвешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-03


3. Benmore Botanic Garden: Аргул, Шкотска

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-04


4. Keukenhof: Лисе, Холандија

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-05


5. Royal Botanic Gardens, Kew: Ричмонд, Обединето Кралство

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-06


6. Claude Monet’s: Живерни, Франција

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-07


7. Petrin Gardens: Прага, Република Чешка

15-najubavi-gradini-vo-Evropa-08

Уште 8 градини на следната страна...Би можело да ве интересира:

20 фото причини да го посетите Боровец во снежната сезона На само 230 km од Скопје, сместен на бугарската планина Рила, Боровец е местото ...
Од Данска до Обединетите Арапски Емирати - извидничките искуства на Димитар Чакар Иако, многумина не се запознаени, но извидници во Македонија постојат со децении...
Топ 10 најдобри градови за шопинг Секоја година, читателите на магазинот Travel + Leisure одбираат најдобри места ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg