Тајни на хотелите кои вработените ги премолчуваат


Тајни на хотелите кои вработените ги премолчуваат

Сместувањето е една од најважните работи за време на летниот одмор. На крајот од краиштата, никој не сака да си ги даде заработените пари на соба без поглед, со расклатен кревет и нечист базен.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-07_-_Copy.jpg

Па, ако се подготвувате да букирате хотел за летово, еве што треба да знаете.

Тајни кои вработените во хотелите мораат да ги премолчат:

Резервирајте соба „во 5 до 12“

Односно, колку што е пократко времето од резервирањето до пристигнувањето, толку собите се поевтини. Сè што резервирате во последна минута прави да заштедите двојно повеќе.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-01.jpg

Ако не ви се допаѓа собата, смее да побарате да ви ја заменат бесплатно

Ако не сте ја добиле собата која сте ја договориле, секако дека може, па речиси и мора да побарате замена. И хотелот за тоа не смее да ви побара да доплатите.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-02_copy.jpg

Реалната слика за хотелот ќе ја добиете од рејтингот на сајтовите за патување

Не по ѕвездичките кои официјално стојат до името на хотелот.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-03.jpg

Нормално е фотките на страната на хотелот да се разликуваат од реалноста

Очекувате луксузна соба, а ве сместуваат во 15 квадрати во кои едвај има место да се разминете? Креветот делуваше толку голем, а реално е сосема обичен? Затоа секогаш проверувајте ги фотките од луѓето кои го посетиле хотелот претходно. Па, и вие си ги дотерувате сопствените фотки, зарем не?

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-04.jpg

Внимателно проверете го мини барот

Ако случајно решите да се напиете вода од фрижидерот и мини барот, задолжително проверете дали е претходно отворена. Никогаш не знаете дека гостите пред вас не ја испиле флашираната вода, па наполниле од чешма. Отворајте 4 очи, и онака работите во мини барот се дупло поскапи.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-05.jpg

Пред да го оставите клучот од автомобилот, прочитајте го договорот

Обично во договорите на хотелите пишува дека не се одговорни доколку нешто му се случи на вашиот автомобил.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-06.jpg

Како да ја откажете собата без да треба да платите пенали за тоа?

Наместо веднаш да ја откажете резервацијата, побарајте терминот да го преместите за недела-две подоцна. Утредента јавете се и откажете. Така нема да платите пенали што откажувате во последна минута пред пристигање.

tajni-na-hotelite-koi-vrabotenite-gi-premolcuvaat-07.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 работи кои не смеете да ги правите кога сте во Грција Како и во секоја друга земја, така и во Грција постојат правила кои не смеат да ...
Порано биле канибали, денес не смеете да носите очила и шапки: 11 факти за животот на Фиџи Членовите на владата на Фиџи за некои официјални приеми облекуваат здолништа, а ...
12 тајни како патувањето со авион да биде поудобно Ако сакате да патувате низ светот и тоа го правите со авион и долги летови, тога...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg