4 европски плажи кои е најдобро да ги посетите по летната сезона


4 европски плажи кои е најдобро да ги посетите по летната сезона

Патувањата надвор од туристичката сезона носат многу поволности, покрај поевтините аранжмани и летови.

4-evropski-plazhi-koi-e-najdobro-da-gi-posetite-po-letnata-sezona.jpg

Иако времето на крајот на септември може да биде променливо, уживањето со помалку гужва и пониски цени во баровите и рестораните носат дополнително уживање.

Ова се четирите европски плажи кои годишно привлекуваат милиони туристи, а на крајот на сезоната блеснуваат во својата целосна убавина:

Балос на Крит

Балос се наоѓа на северозападниот дел на Крит, во близина на Ханија. Оваа плажа е многу популарна, а до нејзе се доаѓа со такси-пловила или со траекти од пристаништето Кисамос.

Покрај чистата вода, во овој период тука можете да видите и многу ендемични видови на животни и растенија.

4-evropski-plazhi-koi-e-najdobro-da-gi-posetite-po-letnata-sezona-01.jpg

Сината лагуна на Комино во Малта

Ова е една од најпопуларните локации во Малта, бидејќи се работи за скриено место помеѓу два острова, опкружено со карпи.

Во Малта топлото време останува и во септември и во октомври, а некогаш и потоа, па затоа може да се посети и во овој период.

4-evropski-plazhi-koi-e-najdobro-da-gi-posetite-po-letnata-sezona-02.jpg

Мондело на Сицилија

Се наоѓа во близина на Палермо, но и покрај тоа, нуди целосен контраст на градскиот живот. Некогаш Мондело била нерасчистена и полна со мочуришта, но потоа е уредена во вистински рај.

Во текот на сезоната има навистина премногу туристи, но при крајот на септември може целосно да се доживеат нејзините убавини.

4-evropski-plazhi-koi-e-najdobro-da-gi-posetite-po-letnata-sezona-03.jpg

Плажата Ниси на Аја Напа во Кипар

Островче кое во секој дел од годината нуди различни природни убавини. Преку лето, се работи за прекрасен залив со бел песок и плитка, но бистра вода. Преку зима и во пролет, при ниска плима, се отвора тајна патека до островот, која летните туристи не можат да ја видат.

Ова е одлично место за соло одмор, а богатата вегетација го прави совршено место за наоѓање на внатрешен мир.

4-evropski-plazhi-koi-e-najdobro-da-gi-posetite-po-letnata-sezona-04.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

11 места во Србија што ретко кој ги видел, а не смеете да ги пропуштите За да го посетите нашиот северен сосед Србија не ви е потребен ниту пасош, довол...
Неколку причини за уште повеќе да го сакате морето Морскиот воздух и водата се навистина лек за душата и нема ништо подобро од тоа ...
Зошто ноември е добар месец за патување? Нема добар или лош месец за патување. Да сме во можност, мислам дека секој од на...