Местото во Норвешка каде има многу повеќе книги, отколку луѓе
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
PPC Specialist 19-08-2019
Возач 19-08-2019


Местото во Норвешка каде има многу повеќе книги, отколку луѓе

За патувачите кои сакаат да избегнат луѓе постои далечно селце во Норвешка каде има повеќе книги, отколку луѓе.

mestoto-vo-norveska-kade-ima-mnogu-povekje-knigi-otkolku-lugje-001.jpg

Мундал, во западна Норвешка, е сон на секој интроверт. Таму има само 280 жители, а повеќе од 150.000 книги распоредени на обични, секојдневни локации.

Познат е и како „норвешкиот град на книги“ со оглед на тоа што мини-полиците со книги се наоѓаат буквално на секој чекор, во природа и под отворено небо.

Може да си земете книга и да ја прочитате во некое локално кафуле, во галерија или пак на клупа, гледајќи кон фјордовите...

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Не го менуваат презимето во брак, големи класни поделби: 15 факти за ж... Постои огромна класна поделба и при првата средба не е чудно Чилеанците да си по...
Норвешка и нејзините шарени куќарки, фјордови и поларна светлина - Што... Многумина ќе се согласат дека Норвешка со сите нејзини драматични пејзажи, карак...
Капали чаршија во Истанбул и нејзините вкусови, мириси и бои Замислете да се наоѓате во еден од најголемите и најстарите покриени пазари во с...