Работи што треба да избегнувате да ги правите пред патување со авион
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
PPC Specialist 19-08-2019


Работи што треба да избегнувате да ги правите пред патување со авион

Летањето, како и секое патување, може да биде навистина стресно. Без разлика што однапред сте спакувале сè и сигурно сте провериле по сто пати, стресот е речиси неизбежен. 

raboti-shto-treba-da-izbegnuvate-da-gi-pravite-pred-da-fatite-avion-01.jpg

Но, за следното патувањето да ви биде полесно, погледнете ги нештата што не би требало да ги направите пред да го фатите авионот.

Ги ставате документите во мали чанти

Можеби сметате дека кога ќе ги распоредите документите во мали чанти, ќе ви бидат подостапни. Но колку повеќе чанти носите, толку повеќе ќе имате за внимавање. Пасошот, личната ката и другите документи ставете ги во поголема чанта, а на повеќе места ставете мала количина пари.

Не наоѓате превоз до аеродромот навреме

Доколку користите јавен превоз за да стигнете до аеродромот, никако не заборавајте да го проверите возниот ред. Ноќните линии често се откажуваат, а во некои градови не ни постојат. Во некои градови, пак, има експресни возови кои се постојано активни. Добро информирајте се за да заштедите пари на такси.

raboti-shto-treba-da-izbegnuvate-da-gi-pravite-pred-da-fatite-avion-02.jpg

Не си го организирате времето

Како непишано правило е да стигнете на аеродромот 2 до 3 часа пред полетувањето. Можеби понекогаш ќе треба да чекате повеќе, но тоа е подобро отколку да брзате и да бидете под стрес. Сепак, доколку билетите ви се веќе чекирани, доволно е да отидете и околу еден и пол час пред летот.

Не ги чекирате билетите онлајн

Денес речиси секоја авиокомпанија ја нуди оваа опција – поедноставна е за вас, а и е поевтина за нив. Покрај тоа, некои компании можат да ви наплатат повеќе доколку ја чекирате картата на аеродромот наместо онлајн.

raboti-shto-treba-da-izbegnuvate-da-gi-pravite-pred-da-fatite-avion-03.jpg

Преноќувате на аеродромот

Повеќето аеродроми не се опремени за да преноќувате во нив. Доколку немате време да одморите, наредниот ден ќе се чувствувате ужасно и нема да уживате во одморот. Доколку мора да останете преку ноќ, побарајте каде можете да преноќите во близина на аеродромот.

Плаќате за вишок багаж

Мерете го багажот уште пред да тргнете кон аеродромот. Сигурно не сакате да ви излезе дополнителен трошок, или да се распакувате на самиот аеродром.

Уште 6 работи на следната страна...Би можело да ве интересира:

Благо и патување: 9 десерти кои треба да ги пробате додека шетате низ ... Иако во многу ресторани и слаткарници може да најдете јадења кои се карактеристи...
Градови кои најубаво ќе ги доживеете ако патувате во пар Ако сте расположени за патување во овој есенски/зимски период, ви нудиме неколку...
Замрзнати водопади, дијамантска плажа, зајдисонце кое трае со часови -... Исланд е истовремено и „земјата на полноќното сонце“ и домот на поларните светла...