Скандинавија во декември - звучи одлично, нели?


Скандинавија во декември - звучи одлично, нели?

Многумина одат во Скандинавија да ја видат аурора бореалис, тоа им служи како главен изговор да се претопат во тој снежен предел, да уживаат во природата и сета убавина што се наоѓа на полуостровот. Постојат многу нешта за кои пошироката јавност не е запознаена, а и тоа како вреди да се посетат.

skandinavija vo dekemvri zvuci odlicno neli 4

Ако саката во декември да отпатувате во некоја од државите во Скандинавија, ќе бидете пречекани со природна убавина, култура полна со митови и легенди, луѓе со отворени срца и пејзажи кои одземаат здив.

Ако се одлучите за Финска, тогаш твоите стапала треба да стапнат во националниот парк Коли. Место кое истовремено ќе те поврзе со природата и кое воопшто не е искомерцијализирано. А сега сите бараме такви места. Освен пешачење, препуштете се и на скијање, возење велосипед и кану. Тоа дополнително ќе го разведри вашиот дух.

skandinavija vo dekemvri zvuci odlicno neli 2

Велат дека секое подолго пешачење има и своја награда. Во Норвешка таквите места ги има еден куп, но Preikestolen е едно од најспектакуларните. На надморска височина од 2 илјади метри има поглед кој достига преку сина водена површина, фјордови и хоризонт кој ви открива еден посебен свет.

Залудно ова точка не се смета за една од најдобрите во Норвешка. За да стигнете до местото мора да пешачите три часа по стрмен предел, ама на крај во секој случај трудот ќе се исплати.

skandinavija vo dekemvri zvuci odlicno neli 3

Ако некогаш сте се запрашале како е да се има приватен остров, тогаш треба да запловите до Stockholm Archipelago. Со повеќе од 20 илјади островчиња распрскани низ Балтичко Море, твојата фантазија ќе се активира уште по пристигнувањето.

Секое парче земја е посебно на свој начин. Може да посетите гробишта на викинзи, или простор со илјадници галеби, а истовремено и да дегустирате вкусна храна зошто Stockholm Archipelago е место со многу фарми и сите од нив се еколошки свесни.

skandinavija vo dekemvri zvuci odlicno neli 1

Скандинавија во декември, одлично нели?

 Автор: Х. Е. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Места низ светот каде може да уживате во пролетна глетка со расцутани цвеќиња Полиња со лалиња, рози и лаванди – има ли поубава глетка во пролет од оваа? П...
Краток работен ден, патарини во град - Факти за Норвешка што сигурно ќе ве изненадат Норвешка е прекрасна, но скапа држава за живеење. Знаевте ли дека тамошните прод...
Што да правите ако се најдете на отворено море? Сите обожаваме плажи и се обидуваме барем еднаш во годината да отидеме на море. ...

Најчитани неделава