Од Бугарија до Дубаи: Објекти низ светот што изгледаат застрашувачки, но и импресионираат
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Од Бугарија до Дубаи: Објекти низ светот што изгледаат застрашувачки, но и импресионираат

Живееме во свет каде околината и архитектурата се мешаат една со друга. Многупати, самото набљудување на некое архитектонско здание знае во нас да создаде бура на различни чувства. 

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 2

Иако имаме различни ставови кон градби кои ги сретнуваме во светот, сепак постојат и такви облици кои изгледаат злобно. Предизвикуваат да се чувствуваме несигурно, драстично смалени во своите очи. Небаре во самите простории се наоѓаат седишта на светски организации кои немаат посебно добра намера спрема човештвото.

Во продолжение од текстот следува листа на архитектонски чуда, кои освен што нè застрашуваат, истовремено и нè импресионираат:

Во Бугарија, издигнат на планините, се наоѓа Buzludzha – Меморијалниот дом на Бугарската комунистичка партија, отворен во 1981 година.

Објектот бил финансиран од граѓаните на социјалистичкото движење во Бугарија. По транзиција во демократска држава, објектот е напуштен и таков постои до ден денес.

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 3

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 3

Тука може да го сместиме и музејот Риверсајд во Глазгов, кој е посветен на транспортот и до сега има добиено бројни награди.

Во неговите простории се наоѓаат преку 3.000 објекти прикажани на различни екрани. Од скејтборди, локомотиви па сè до колички и автомобили.

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 7

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 7

Поранешен истражувачки институт за експериментална медицина е лоциран во Берлин и некогаш се сметал за еден од најистакнатите универзитети во Германија.

Во Западниот Берлин за време на Студената војна бил отворен и се однесувал на статусот на Западен Берлин како дел од слободниот свет, наспроти советските окупирани области.

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 9

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 9

Hallgrímskirkja е парохиска црква и национално светилиште во Рејкјавик, Исланд. Воедно и најголемата црква таму, висока 74,5 метри, а се смета и како една од најголемите објекти во земјата.

Неговата фасада е олицетворение на исландскиот пејзаж и модернизмот.

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 6

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 5

Во Дубаи се наоѓа облакодерот The Maze Tower, чија предна и задна фасада претставува лавиринт.

Зградата е завршена во 2011 година и во се наоѓаат 25 канцелариски катови, кат со градина, 24 станбени ката и покрив со базен.

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 10

objekti niz svetot shto izgledaat zastrasuvaski no i impresioniraat 10

Х. Е.  | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Луксузен ресорт на островот Свети Стефан за совршен одмор Овој прекрасен ресорт се наоѓа на Црногорското приморје, на малиот бајковит остр...
10 мистерии зад познатите туристички атракции за кои 90% од луѓето не знаат Постојат многу познати ремек-дела и туристички атракции низ светот кои добро ги ...
Какво сместување ќе добиете во различни земји во светот за 45 евра од вечер? 45-те евра не секаде имаат иста вредност, па логично, во различни земји и делови...

Спонзорирани линкови: