Скриениот бисер на Шара – блескавата убавина на Црното Езеро (фото)


Скриениот бисер на Шара – блескавата убавина на Црното Езеро (фото)

Второто по големина глацијално езеро на Шар Планина го носи името Црно Езеро. Лоцирано е во брустовичкиот масив, помеѓу Рудока и Бориславец, на надморска височина од 2170 метри. Езерото има должина од 248 метри и ширина од 185 метри.

Crno-Ezero-Shar-Planina-01.jpg

Се „храни“ од топењето на снегот и неколкуте извори на јужниот крајбрежен дел од него. Длабочината на Црно Езеро достигнува до 6 метри, а самата вода има специфично, камено дно, поради што го нарекуваат и „црниот бисер“ на Шара.

Водата е неверојатно бистра, со темносина боја, а поради длабочината и каменото дно понекогаш добива темна, речиси црна боја, по што го добило и името. Апсолутно секоја капка пот вреди со искачувањето до Црното Езеро.

Таму ќе ве дочека таква неверојатна, природна убавина, по што ќе се запрашате – дали местото е реално? Да, навистина е:

https://www.instagram.com/p/BWXdxfjAEIM/

https://www.instagram.com/p/CErnY0QMTFa/

https://www.instagram.com/p/CEkgdU7HCbi/

https://www.instagram.com/p/CEhT4jMnqd2/

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
И во Србија постои розово езеро (фото) Оваа не е ниту Мексико, ниту Сенегал... Многу блиску до Македонија постои розово...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg