Зајдисонца кои оставаат без здив – ѕирнете во прекрасната Garden of Mykonos (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Менаџер 20-09-2021


Зајдисонца кои оставаат без здив – ѕирнете во прекрасната Garden of Mykonos (фото)

За убавината со која се одликува грчкиот остров Миконос навистина е излишно да се зборува.

Zajdisonca-koi-ostavaat-bez-zdiv-dzirnete-vo-prekrasnata-Garden-of-Mykonos 01 630x330.jpg

Покрај тоа што претставува асоцијација за незаборавен ноќен живот, овој кикладски бисер е познат по прекрасните бели куќички, неодоливите тесни улички, традиционалните ветерници и многубројните, живописни цркви.

Zajdisonca-koi-ostavaat-bez-zdiv-dzirnete-vo-prekrasnata-Garden-of-Mykonos 02 630x315.jpg

Во вечерните часови, градот Миконос „живнува“ во пријатните барови во таканаречената Мала Венеција и обилните клубови што се наоѓаат низ поплочените квартови.

Исто така, еден од познатите белези на Миконос се незаборавните, романтични зајдисонца – извонреден дел од денот кој не сакате да го пропуштите.

Едно од местото кое претставува врвна, хедонистичка атракција е прекрасната „Градина на Миконос“ (Garden of Mykonos).

Zajdisonca-koi-ostavaat-bez-zdiv-dzirnete-vo-prekrasnata-Garden-of-Mykonos 02 630x420.jpg

Оваa магична естетика претходно му припаѓала на познатиот Јехуди Менухин, еден од најталентираните виолинисти на 20 век, чија страст и визија за живот продолжуваат да инспирираат.

Сѐ започнало во 1962 година, кога Менухин со својата сопруга Дијана за првпат дошол во Миконос.

Во текот на многу години тие го стекнале својот замок, кој се наоѓал на истата површина каде што денес се протега бајковитата градина.

Во Garden of Mykonos можете да вкусите коктели базирани на свежи грчки билки и цвеќиња и да се освежите со домашни и сортни вина кои со себе носат енергична моќ.

Сепак, ништо не е толку бесценето како самиот спокоен амбиент за исклучување од надворешниот свет и зајдисонцата кои го одземаат здивот.

Во продолжение повеќе фотки од магичната градина на Миконос:

Мила М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Одвиткани спомени од патувања и носталгија спрема некогашната нормалност Ги сакам оние моменти кога ќе се најдеш на некое место кое ќе ти отвори толку мн...
Господ се заборавил од дарување убавина – Берово е магично наесен (фото) Македонија е прекрасна, но доколку барате мир, убавина, чист воздух, бесценета п...
Бока Которска – ризница од средновековни градби, море и убавина која не се опишува со зборови (фото) Бока Которска или Которскиот Залив е лоциран во Јадранското Море, во југозападни...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg