„Ти си доволна“ – 30 работи што мајката треба да ѝ ги каже на својата ќерка

„Каде и да си, секогаш можеш да си дојдеш дома“, „Никогаш не оди сама по улица ноќе“, „Твое тело – твои правила“, „Вљуби се силно и засекогаш во себеси“ – кои совети треба да ѝ ги каже мајката на својата ќерка за од неа да изгради цврста и независна личност?

kade-i-da-si-sekogash-mozhesh-da-si-dojdesh-doma-30-raboti-shto-majkata-treba-da-i-gi-kazhe-na-svojata-kjerka-01.jpg

На популарниот форум Quora објавен е текст со 30 правила на кои мајките треба да ги научат сопствените ќерки и објавата привлекува големо внимание.

Погледнете кои се тие:

1. Мести го креветот секој ден, дури ако тоа го правиш една минута пред да си легнеш;

2. Немој да носиш скината долна облека – во случај на несреќа веднаш ја сечат облеката;

3. Не трупај предмети, задржи го само она што ти е потребно;

4. Во ред е да плачеш кога си повредена;

5. Ако сакаш да пцуеш, биди паметна. Ако сакаш да пцуеш во јавност, запознај ја својата публика;

6. Побарај ги местата и луѓето што ѝ годат на твојата душа;

7. Само затоа што нешто можеш, не значи дека треба (да го направиш);

8. Не се вознемирувај за правилото дека можеш да ја јадеш паднатата храна, само ако не била подолго од 5 секунди на земјата. Ќе изедеш полоши работи во чизбургер;

9. Среќата не е постојана состојба;

10. Ако остануваш некаде подолго од една ноќ, отпакувај ја торбата;

11. Никогаш немој сама да одиш по улица ноќе;

12. Биди љубезна, однесувај се кон другите онака како што сакаш тие да се однесуваат кон тебе;

13. „Не можам“ е изговор;

14. Биди си самата себе најголем херој;

15. Ако не можеш да се смееш со очите, немој да се смееш. Неискреноста нема цел;

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Момче од Кореја (4) го расплака целиот свет, откако кажа зошто мисли дека родителите го мразат „Мајка ми ме мрази, не сака да си игра со мене“ – дете од Јужна Кореа ги освои с...
„Мамо, мал сум и не знам како да ти кажам дека те сакам - но, ти си целиот мој свет“ Наскоро наместо да плачам ќе почнам да говорам. Додека те гледам, моите усни поч...
Животот на родителите на мали деца, низ илустрации Мајките на мали деца со сигурност ќе се пронајдат во овие ситуации. Не е важно д...
10 работи кои не треба да му ги наметнувате на вашето дете (и зошто) Колку пати ви се случило да му кажете на детето да излаже дека не сте дома на те...
Илустрации за родители: Како да се справите со непријатните ситуации со вашите деца? Што да направите кога детето не сака да ги дели играчките или, пак, кога ќе науч...
9 работи кои вашиот брат/сестра би ги направиле за вас (без размислување) Би ве прифатиле такви какви што сте, без оглед каков е ставот на светот во врска...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg