Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


7 знаци дека сте добар родител, дури и кога ви е тешко да верувате во тоа

Ја почитувате приватноста на вашето дете и тоа ги споделува неговите проблеми со вас – постојат некои работи кои се јасен знак дека сте добар родител кој правилно го воспитува своето дете.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-01.jpg

Без разлика што родителите им го мислат најдоброто на своите деца, тие не се совршени и некогаш прават грешки.

Поради овие грешки, децата можат да ја изгубат довербата во родителите, да им се сруши самодовербата или да пораснат во невоспитани личности.

Ако се сомневате во себе, следниве знаци се доказ дека сепак сте добар родител:

Детето ги споделува неговите проблеми со вас

Штом вашето дете ви кажува за неговите проблеми и грижи, тоа значи дека ви верува.

Знае дека нема да го осудувате, ќе му покажете разбирање и дека ќе сакате да му помогнете.

Ова е еден од главните знаци дека сте добар родител.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-02.jpg

Не го форсирате да биде најдобар ученик во класот

Не секое дете може да биде најдобар ученик и не секое дете може да има петка по сите предмети.

Ако сте свесни за ова, вие сте добар родител.

Ова не значи дека му дозволувате на детето да го запостави образованието.

Туку, кога гледате дека го дава најдоброто од себе, но сепак извадило послаба оценка, не го казнувате и слично, туку му помагате да се подобри.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-03.jpg

Ја почитувате неговата приватност

Многу е важно децата да имаат свој личен простор кој родителите го почитуваат.

Ако ја почитувате приватноста на вашето дете, ако не му пребарувате по фиоките и ранецот без дозвола и слично, дефинтивно сте добар родител.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-04.jpg

Не го критикувате

Критиките од родителот можат да бидат најболното нешто за едно дете.

Навредите како тоа дека е мрзливо и слично можат да му ја срушат самодовербата и да имаат влијание врз него дури и кога ќе порасне.

Вие сте добар родител ако му ги посочувате грешките на вашето дете на смирен начин, без критики и навреди.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-05.jpg

Си ги признавате грешките и се извинувате

Само затоа што сте родител, не значи дека секогаш сте во право.

А, ако си ги признавате грешките и му се извинувате на детето, тогаш дефинитивно го воспитувате добро.

Со ова, вашето дете ќе ви верува, но и самото ќе научи дека треба да ги признава своите грешки.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-06.jpg

Не ги критикувате неговите интереси и хобија

За жал, уште доминира верувањето дека постојат машки и женски хобија.

На пример, многу родители се убедени дека нивните синови треба да тренираат некој спорт, а ќерките треба да се интересираат за танцување, облека и слично.

Кај добрите родители не постојат овие предрасуди – тие ги поддржуваат интересите и хобијата на нивните деца.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-07.jpg

Му верувате на вашето дете

Некои родители секогаш им веруваат на возрасните, наместо на нивните деца.

Односно, ако некој возрасен каже дека детето направило нешто лошо, родителите веднаш му веруваат и го казнуваат своето дете.

Но, не сите возрасни ја кажуваат вистината.

Па, ако сте добар родител, кога сте во ваква ситуација прво разговарате со вашето дете, па потоа донесувате заклучок дали е виновно или не.

7-znaci-deka-ste-dobar-roditel-duri-i-koga-vi-e-teshko-da-veruvate-vo-toa-08.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Писмо до моето дете: „Ти си мојата сјајна ѕвезда во овој темен универзум“ Мое дете... Ти си моето денес, моето утре и сите мои денови, по утрешниот. Ти си...
Илустрации за родители: Како да се справите со непријатните ситуации со вашите деца? Што да направите кога детето не сака да ги дели играчките или, пак, кога ќе науч...
Фрази што не треба да му ги кажувате на детето (за да биде среќно кога ќе порасне) Немојте да го нарекувате детето „дебелко“ или „слабичко“ или да користите слични...
Kако да се справите со несаканите совети за децата, низ илустрации Како да реагирате на родителите што постојано се фалат со успесите на нивните де...
Не сака да се дружи со деца, бега од врева - Дали и вие имате високо сензитивно дете? Вашето дете ги покрива ушите и му пречи врева, реагира на сѐ што е ново, ги забе...
Како да му помогнете на детето да се навикне да спие само во детската соба? Кога ќе стигнат до одредена возраст, препорачливо е децата да почнат да спијат с...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg