10 (очигледни) знаци дека вашето дете е разгалено

Почнува да вика, крши или да плаче ако работите не се по негово, не криe ако е незадоволно од подарокот што ќе го добие... Кои се сигналите дека вашето дете е разгалено?

10-ochigledni-znaci-deka-vasheto-dete-e-razgaleno-01_copy.jpg

Родителите често не знаат дали нивното дете е разгалено или само поминува низ некоја фаза и потешко ги контролира емоциите, па се бунтува за сè.

Но, психолозите велат дека секое проблематично однесување на детето не е знак дека тоа е разгалено.

Сепак постојат одредени знаци кои јасно укажуваат на тоа дека вашето дете е многу разгалено.

10-ochigledni-znaci-deka-vasheto-dete-e-razgaleno-02.jpg

Кои се десетте очигледни знаци дека имате разгалено дете?

1. Не може да поднесе ако му кажете „не“.

2. Не крие ако е незадоволно од подарокот што ќе го добие.

3. Одбива да ги следи вашите правила.

4. Никогаш не се нуди да ви помогне.

5. Воопшто не се согласува со своите врсници.

6. Никогаш не се заблагодарува за ништо.

7. Речениците ги почнува со „Јас сакам“, „Мене ми треба“, „За мене ти мораш“ и слично.

8. Не сака да ги дели работите што се негови со никого.

9. Не му е грижа ако со своето однесување или зборови ги навредува другите.

10. Почнува да вика, крши или да плаче ако работите не се по негово.

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Писмо до моето дете: „Ти си мојата сјајна ѕвезда во овој темен универзум“ Мое дете... Ти си моето денес, моето утре и сите мои денови, по утрешниот. Ти си...
Илустрации за родители: Како да се справите со непријатните ситуации со вашите деца? Што да направите кога детето не сака да ги дели играчките или, пак, кога ќе науч...
Не сака да се дружи со деца, бега од врева - Дали и вие имате високо сензитивно дете? Вашето дете ги покрива ушите и му пречи врева, реагира на сѐ што е ново, ги забе...
5 пози што ќе им го олеснат доењето на новите мајки Ако вашето малечко безуспешно се обидува да се „намести“ правилно, не очајувајте...
Kако да се справите со несаканите совети за децата, низ илустрации Како да реагирате на родителите што постојано се фалат со успесите на нивните де...
7 работи што ги правам со моето дете, иако сите ме советуваа спротивно Ја земам во раце и ја прегрнувам кога плаче, иако велат дека не треба, бидејќи ќ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg