Водич за родители: Корисни совети за воспитување деца на различна возраст

На која било возраст, избегнувајте ги строгите и нереалистични казни бидејќи обично создаваат гнев и фрустрација. Наместо тоа, покажете му на детето дека секоја лоша постапка има свои последици.

korisni-soveti-za-vospituvanje-deca-na-razlichna-vozrast-01.jpg

Да се биде родител не е воопшто лесно. Родителите се одговорни нивното дете да стане добра и воспитана личност.

А, со оваа доаѓаат безброј предизвици.

Неколку совети што ќе ви помогнат во воспитувањето на децата на различна возраст:

Една до две години

На ова возраст дечињата почнуваат да го истражуваат светот околу нив, а вие треба да им го дозволите и овозможите тоа.

Секако, важно е да го надгледувате вашето малечко додека истражува за да не се повреди.

Работи што треба да ги избегнувате:

- Казнување – на оваа возраст децата не разбираат што е тоа казна и можете само да предизвикате страв.

- Врескање по нив – уште еден погрешен пристап со кој само ќе предизвикате страв кај детето.

- Долги објаснувања – ако детето направи нешто погрешно, немојте надолго да му објаснувате зошто тоа е грешка бидејќи нема да ве разбере.

Работи што треба да ги правите:

- Тргнете го детето од опасноста – речете му да не прави нешто, да не допира нешто и слично.

- Пренасочете му го вниманието кон нешто друго.

- Не го оставајте детето само кога ќе направи грешка за да не се чувствува незаштитено или лошо, но и за да не ја повтори грешката.

korisni-soveti-za-vospituvanje-deca-na-razlichna-vozrast-02.jpg

Две до три години

Ова е период кога дечињата сакаат да ја стекнат својата независност. Поради ова, таканаречените тантруми можат да бидат честа појава.

Работи што треба да ги избегнувате:

- Забранување

- Целосно игнорирање на детето

- Удирање или какво било насилство

Работи што треба да ги правите:

- Останете смирени - тантрумите се нормална појава и пробајте да покажете емпатија наместо фрустрација.

- Тргнете го детето настрана доколку плаче, вика и слично.

- Пробајте да го смирите детето. Прегрнете го, прашајте го зошто плаче… Можеби е исплашено, под стрес или гладно.

- Смирено објаснете му зошто не е во ред да се однесува така.

korisni-soveti-za-vospituvanje-deca-na-razlichna-vozrast-03.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Мојот живот пред децата vs. по децата и зошто не би го менувала за ништо на светот?“ Пред децата, мојата романтична љубов кон партнерот мислев дека е најдлабоката љу...
Бон-тон правила што секој родител треба да му ги каже на своето дете Научете ги децата дека не е во ред да прекинуваат некој додека разговара. Од поч...
Фрази што не треба да му ги кажувате на детето (за да биде среќно кога ќе порасне) Немојте да го нарекувате детето „дебелко“ или „слабичко“ или да користите слични...
Ги оптоваруваме со финансиските проблеми, очекуваме премногу од нив – Најчести грешки што ги правиме... Децата не се бесплатни бебиситери, ниту пак се наше рамо за плачење. Кои се најч...
Како да му помогнете на детето да се навикне да спие само во детската соба? Кога ќе стигнат до одредена возраст, препорачливо е децата да почнат да спијат с...
Како да ги натерате децата да средуваат во домот (и што е соодветно за нивната возраст)? Претворете го чистењето во игра и пуштете музика - неколку трикови што ќе ви пом...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg