Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


Kако да се справите со несаканите совети за децата, низ илустрации

Како да реагирате на родителите што постојано се фалат со успесите на нивните деца или, пак, со повозрасните кои сметаат дека знаат сѐ? Што можете да направите како родител за да се заштитите себеси, но и сопственото дете?

soveti-kako-da-se-spravite-so-nesakanite-soveti-za-decata-niz-ilustracii-01_copy.jpg

Секој родител се соочил со ситуација во која некој друг доаѓа и се обидува да го советува како да го одгледува своето дете или да го наметнува својот начин на воспитување како најдобар.

Свесни сме дека луѓето немаат поим со што се соочуваме и дека сите деца не се исти и дека таквите совети најчесто не се корисни, туку само нѐ вознемируваат.

Како да се справите со луѓето што сакаат да ви „солат памет“ за одгледувањето на децата?

Можеби следните трикови ќе ви бидат од корист:

Кога некој сака да го гушка и да го бакнува вашето дете, а тоа не сака

Ние, како возрасни, знаеме да држиме дистанца и да ги избегнуваме луѓето што доаѓаат да нѐ прегрнуваат и да нѐ бакнуваат без дозвола.

Истото важи и за децата, но тие од вас како родител очекуваат да застанете и да ги заштитите, а не да ги терате сосила да ја бакнат личноста што не им се допаѓа само за вие да не се чувствувате непријатно.

Затоа, сосема слободно можете да ѝ кажете на личноста дека вашето дете сака да го остават и да не го прегрнуваат.

soveti-kako-da-se-spravite-so-nesakanite-soveti-za-decata-niz-ilustracii-02.jpg

Кога повозрасните сметаат дека знаат сѐ

Во минатото нѐ учеа дека повозрасните знаат сѐ и заради тоа треба да ги слушаме. Нашите мајки понизно ги слушале советите на случајните минувачи или сосетки само затоа што се повозрасни и помудри.

Денес, годините веќе не се мерило за мудрост и заради тоа не значи дека советите што некој повозрасен ви ги дава се секогаш правилни.

Сосема е нормално да ги занемарите советите од луѓето што сметаат дека знаат сѐ само затоа што се повозрасни.

soveti-kako-da-se-spravite-so-nesakanite-soveti-za-decata-niz-ilustracii-03.jpg

Кога некој родител сака да ви нагласи дека неговото дете е подобро од вашето

Најдобро е да го избегнувате контактот со таквите луѓе.

Најчесто е невозможно да ги натерате да замолкнат, а не се ни свесни дека критиките и советите што ви ги даваат негативно влијаат врз вашата самодоверба како родител.

soveti-kako-da-se-spravite-so-nesakanite-soveti-za-decata-niz-ilustracii-04.jpg

Кога други коментираат за однесувањето на вашето дете

Ако некогаш ви се случи некој да не ви се обрати вам, но со потсмев да ја коментира ситуацијата во која што сте се нашле, потрудете се да изброите до 10, да не се вознемирувате и да не реагирате бурно.

Наместо тоа, обидете се да се пошегувате на сопствена (или на нивна) сметка и прифатете дека понекогаш луѓето не се свесни дека се непристојни.

soveti-kako-da-se-spravite-so-nesakanite-soveti-za-decata-niz-ilustracii-05_2.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

„Мојот живот пред децата vs. по децата и зошто не би го менувала за ништо на светот?“ Пред децата, мојата романтична љубов кон партнерот мислев дека е најдлабоката љу...
Писмо до моето дете: „Ти си мојата сјајна ѕвезда во овој темен универзум“ Мое дете... Ти си моето денес, моето утре и сите мои денови, по утрешниот. Ти си...
Илустрации за родители: Како да се справите со непријатните ситуации со вашите деца? Што да направите кога детето не сака да ги дели играчките или, пак, кога ќе науч...
Бон-тон правила што секој родител треба да му ги каже на своето дете Научете ги децата дека не е во ред да прекинуваат некој додека разговара. Од поч...
6 работи со кои родителите несвесно им штетат на своите деца Не им ставате крем со фактор кога излегуваат на сонце и не им купувате соодветни...
Луѓе постари од 40 години откриваат: „Зошто не зажалив што немам деца?“ „Со партнерот ја имаме целата слобода што ја сакаме. Можеме да патуваме кога сак...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg