Водич за трудници: Листа со 30 неопходни работи што треба да ги купите за вашето новороденче

Листа на работи што ќе ви требаат во детската (спалната) соба, за бањање и за доење. Оваа листа може да ви биде одличен потсетник ако набрзо станувате родители, а не знаете што треба да купите за новиот член во семејството.

lista-na-neophodni-raboti-shto-treba-da-gi-kupite-za-vasheto-novorodenche-01.jpg

Доаѓа најубавиот период во вашиот живот. Припрема за вашето новороденче кое секој момент ќе дојде во вашиот живот.  

Вашиот стан е мал, па немате доволно место за се што мислите дека ви треба? Или пак вашиот буџет е ограничен? Не паничете. Не мора сè да биде купено сега и веднаш.

Во прилог некои основни работи кои се потребни да ги имате во вашето катче:

Опрема за во домот

 • Креветче за бебе;
 • Бебешки душек;
 • Најмалку 2 бебешки постелнини – со резерва чаршаф на ластик;
 • Вреќичка за спиење  или (ќебенце, јорганче);
 • Подлога за пресоблекување;
 • Подлоги за еднократна употреба (кои може да се најдат во сите подоброснабдени аптеки);
 • Навлажнувач на воздух; 
 • Количка за бебе;
 • Транспортер (пожелно е да го имате во првите месеци);
 • Релаксатор или подлога за играње (ова е нешто кое ќе ви користи кога вашето бебе веќе ќе наврши 2+ месеци);
 • Ноќно светло и музика за заспивање ( англ. white noise или класична музика одговара за смирување и полесно заспивање на вашето бебе);
 • Бебе монитор;
 • Фиоки или шкафче за облека;
 • Кенгур или марама ( корисна особено бидејќи ќе може да работите по дома, заедно со вашето бебе).

Lista-na-neophodni-raboti-koi-treba-da-gi-kupite-za-vaseto-novorodence -02.jpg

Опрема за бањање

 • Кадичка (корито);
 • Термометар;
 • Пешкир или бањарка;
 • Грејно тело во тоалетот доколку немате парно греење.

Lista-na-neophodni-raboti-koi-treba-da-gi-kupite-za-vaseto-novorodence -03.jpg

Доење

 • Градник за доење;
 • Пижами за доење (особено ќе ви го олеснат доењето во текот на ноќта);
 • Прекривка за доење (пожелна за вашите прошетки кога ќе треба да го надоите вашето дете во јавност);
 • Пумпа за одмолзување (пазарот изобилува со различни цени за оваа пумпа, каква и да земете, сигурно нема да згрешите и ќе ви биде од полза);
 • Сад за складирање на млеко (или ќесички за еднократна употреба кои може да бидат складирани до 24 часа во фрижидер);
 • Стерилизатор;
 • Шишиња и резерва цуцли (доколку давате формула за бебе, пожелно е да имате повеќе од едно шише за дохрана);
 • Четка за миење на шишиња.

Lista-na-neophodni-raboti-koi-treba-da-gi-kupite-za-vaseto-novorodence -04.jpg

Дополнителни аксесоари

 • Топломер;
 • Термофор за стомаче;
 • Цуцли (За почеток земете една цуцла за да видите како ќе биде прифатена од страна на бебето);
 • Глодалки/тропалки ( овие играчки детето почнува да ги користи од 2+ месеци).

 lista-na-neophodni-raboti-shto-treba-da-gi-kupite-za-vasheto-novorodenche-20.jpg.jpg

Не мора да избрзувате со купување на сите работи, одвојте скромна листа на нешта кои може да ви бидат и подарени од најблиските роднини и пријатели.

Секако секој од нив ќе ве праша што ви е потребно.

Прочитајте и Список на облека што навистина ќе ви треба во првите месеци од раѓањето на вашето бебе

 ©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

М. У. Т. | Црнобело/

фото: pexels.com

Би можело да ве интересира:

Секој родител треба да прочита: 5 работи за кои никогаш не смеете да им се потсмевате на вашите деца Нема потреба од коментари како: „Малото мамино прасенце“, „Каде е татината буцка...
6 работи на кои треба да обрнете внимание ако првпат патувате со бебе Планирате да патувате некаде, но овојпат со еден член плус? Тогаш сигурно ве мач...
Мајка покрена дебата со тврдењето: „Многу е полесно да се работи, отколку да седите дома со децата“ Полесно е да се оди на работа или да се чуваат деца? Мајка поттикна вистинска де...
Колку вода треба да пиете додека доите за да спречите дехидрирање? Колку вода треба да пиеме додека доиме? Дали сме испиле премногу или премалку те...
Совети за родители: Што да направите за вашето дете да ги почитува другите деца и да не ги малтретир... Никогаш немојте да користите навредливи зборови кон детето. Во спротивно, детето...
„Се грижам за децата и сите обврски во домот, а навечер работам - сопругот смета дека не заслужувам ... „Се грижам за трите деца и сите обврски во домот. Кога ќе си легнат, работам нек...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg