„Повели мамо!“ - Бебе се роди со контрацептивната спирала на мајка си во рачето (видео)

Вајолет од САД била убедена дека не може да остане бремена, затоа што имала спирала – не очекувала дека 9 месеци подоцна ќе ја добие ќерката Руди која во рачето го држела средството за контрацепција.

poveli-mamo-hit-video-od-bebe-koe-se-rodilo-so-kontraceptivnata-spirala-na-majkata-vo-raka-01.jpg

Се смета дека спиралите се едно од средствата за контрацепција што нудат највисока заштита против несакана бременост, но една жена, и покрај тоа што имала спирала, останала бремена, а на породувањето нејзината ќерка излегла држејќи ја спиралата во раце.

poveli-mamo-hit-video-od-bebe-koe-se-rodilo-so-kontraceptivnata-spirala-na-majkata-vo-raka-07.jpg

Вајолет Френсис (20) од САД на ТикТок го сподели своето неверојатно искуство за тоа како останала бремена и покрај тоа што била сигурна дека нема шанси да забремени затоа што користела спирала како средство за контрацепција.

poveli-mamo-hit-video-od-bebe-koe-se-rodilo-so-kontraceptivnata-spirala-na-majkata-vo-raka-02.jpg

Вајолет останала бремена околу една година откако стапила во брак со сопругот, а вели дека знаела дека нешто се случува со неа затоа што неколку недели не се чувствувала добро.

„Имав мачнини околу две недели и ми се случуваше понекогаш да повратам“ – вели таа и додава дека потоа одлучила да направи тест за бременост само за да биде на чисто. Но, останала збунета кога видела дека тестот е позитивен, па направила уште 6 други тестови.

poveli-mamo-hit-video-od-bebe-koe-se-rodilo-so-kontraceptivnata-spirala-na-majkata-vo-raka-05.jpg

Оваа бременост е вистинско чудо, затоа што во 99 отсто од случаите спиралата е мошне ефикасно средство за контрацепција, а ако жената остане бремена, најчесто тоа е вонматерична бременост.

„Ако имате симптоми на бременост или ако ви доцни менструацијата направете тест. Подобро е да знаете затоа што постои висок ризик од вонматерична бременост кога имате вградена спирала“ – вели Вајолет.

poveli-mamo-hit-video-od-bebe-koe-se-rodilo-so-kontraceptivnata-spirala-na-majkata-vo-raka-04.jpg

Инаку на ТикТок масовно се споделува видеото на која се гледа раѓањето на ќерката на Вајолет, Руди, која се родила со спиралата во рака.

@_champagnemami___ #stitch with @violet_quick excuse me? #no ♬ original sound - Drake

 Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Спирала како средство за заштита од бременост – Што треба да знаете пред да ја користите? Лесно се вметнува, обезбедува заштита од бременост, но не ве штити од полово пре...
„Не сакам да имам деца – мојата цел е да спијам, да одам во шопинг и да одам на маникир“ „Дали децата се целта во животот и дали ако имате деца нема воопшто да имате вре...
Не е важно дали сте го загубиле бебето во 6-ата или 20-тата недела – вашата загуба е тешка Без разлика дали претходно не сте имале деца. Без разлика дали веќе имате дете. ...
Мајка на 6 деца ја разбранува јавноста: „Им дозволувам да се тушираат само двапати неделно, нема пот... „Денови за туширање се само недела и среда. Ако некој навистина мора да се истуш...
Д-р Рајовиќ: ,,Играчката вреди толку колку што детето чекало да ја добие’’ „Некогаш важеше правилото: ‘голем празник – голема играчка’. Ако не ги научиме д...
Мајка од Кина го пронашла киднапираниот син по 32 години - Бил продаден на пар без деца за 760 евра Ли Џингзи од Кина поминала повеќе од три децении во потрага по својот син, Мао Ј...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg