Осум причини зошто некои жени се младолики над 40, а некои не

Покрај генетиката над која немаме многу контрола, знаевте ли дека и начинот на којшто зборувате и се изразувате може да направи да изгледате постаро?

osum-prichini-zoshto-nekoi-zheni-se-mladoliki-na-40-a-nekoi-ne-01.jpg

Кога станува збор за познатите жени кои имаат над 40 години, ние „обичните“ не би требало да се споредуваме со нив.

Овие жени имаат пристап до секакви третмани за разубавување, лични тренери и готвачи и можат да си дозволат да се грижат за изгледот многу повеќе од нас.

Но, сигурно сте забележале дека има многу жени кои не се ни богати ни славни, но сепак изгледаат помладо од другите на нивна возраст.

Зошто некои жени се младолики по 40-тата година, а други не?

Хормонални промени

Со менопаузата, хормоналните промени се неизбежни за повозрасните жени.

Постепено почнува да се намалува нивото на естроген во телото, а ова може да влијае врз еластичноста на кожата и други фактори поврзани со изгледот.

Но, донекаде можете да имате влијание врз овие промени.

На пример, јадете храна која го поттикнува лачењето естроген, како ленено семе, соја и многу овошје.

Исто така, вежбајте редовно, одржувајте ја телесната тежина и пробувајте да го регулирате стресот.

Сето ова може да биде од помош во период од животот кога се соочувате со хормонална нерамнотежа.

osum-prichini-zoshto-nekoi-zheni-se-mladoliki-na-40-a-nekoi-ne-02.jpg

Генетика

Ова е уште еден фактор кој е надвор од ваша контрола.

Навистина, постојат неколку гени кои одредуваат кога ќе почнат да ви се појавуваат брчки или кога ќе почне да ви побелува косата.

Но, и во овој случај можете да имате барем некакво влијание, а советите се скоро исти како и во претходната точка.

Мора да водите добра грижа за здравјето преку редовно вежбање и разновидна исхрана.

Пијте многу вода за да ја хидрирате кожата и никако не излегувајте од дома без крем со фактор.

osum-prichini-zoshto-nekoi-zheni-se-mladoliki-na-40-a-nekoi-ne-03.jpg

Фризура

Долгата коса не е само за помлади жени.

Без разлика на возраста, ако добро ја негувате косата и ви е во релативно добра состојба, нема потреба да ја потстрижувате кратко само затоа што другите го прават тоа.

Веројатно и самите имате забележано дека повеќето младолики жени всушност имаат долга коса.

Па, ако сакате да се подмладите, слободно експериментирајте со фризурата.

osum-prichini-zoshto-nekoi-zheni-se-mladoliki-na-40-a-nekoi-ne-04.jpg

Вишок килограми

Бројни истражувања покажале дека дебелината го забрзува стареењето.

Дебелината може да ја намали еластичноста на кожата и да предизвика создавање стрии.

Ова не значи дека треба да имате тело на модел за да изгледате младолико.

Туку, како што веќе спомнавме, хранете се здраво и бидете физички активни.

osum-prichini-zoshto-nekoi-zheni-se-mladoliki-na-40-a-nekoi-ne-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Природни продукти кои ќе ви помогнат да се справите со акните (а веќе ги имате дома) Алое вера, краставица - постојат природни намирници кои можат да ви помогнат во ...
Чести грешки со кои несвесно си ја уништувате кожата (и ја зголемувате појавата на брчки) Користите исти продукти во лето и зима, а нанесувате крем со фактор само кога е ...
12 жени ги откриваат тајните за убавина (поради кои се чувствуваат одлично во своја кожа) „Имам 50 години и веќе две децении го чистам лицето со масло од рози наместо со ...
10 навики за нега и убавина на Бразилките поради кои имаат прекрасна кожа и изгледаат помладо Бразилките пијат вода од кокос, не излегуваат од дома без заштитен фактор дури и...
18 жени кои целосно се трансформираа откако ја сменија фризурата (фото) Дали сте од оние жени кои често ја менуваат фризурата и бојата на косата, или по...
Чај од бел трн, кефир: Како кожата на Марго Роби изгледа беспрекорно во новиот филм „Barbie“? Експертот за здравје кој соработувал со Марго Роби за време на снимањето на Barb...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg