Во овие намирници се крие тајната на совршено чистата кожа

Сигурно веќе сте пробале илјадници козметички препарати на вашата кожа за таа да биде нежна и свиленкаста, но време да ја откриете храната која може да ви биде одличен сојузник во борбата со сите несовршености на кожата.

vo-ovie-namirnici-se-krie-tajnata-na-sovrseno-cistata-koza-01

Со оваа храна дефинитивно ќе ги добиете посакуваните резултати:

Темна чоколада

Ако успеете да ја замените обичната чоколада со оваа за готвење ќе постигнете одлични резултати. Оваа чоколада е богата со аксиоксиданти кои ќе ја направат вашата кожа да блеска.

Зелен чај

За најдобри резултати пијте три пати на ден од овој чај. Зелениот чај изобилува со витамини и освен што е добар за кожата, го намалува ризикот од висок крвен притисок.

Спанаќ

Доколку имате кожни болести или слични проблеми на кожата практикувајте почесто консумирање на спанаќ. Без разлика на начинот на неговото готвење, спанаќот помага во брзо заздравување на кожата.

Папаја

Содржи минимум калории и нема воопшто холестерол. Папајата се смета како овошје на убавината.

Моркови

Тие се добри за вашите очи, но и за кожата. Содржат големо изобилство на витамините А и Б, а можат да бидат одлична замена за грицките.

Не морате секојдневно да практикувате консумирање на сите овие видови храна, но убаво е да ги вметнете во вашето неделно домашно мени.

Избегнувајте премногу шеќер и брза храна и ќе постигнете воодушевувачки резултати.

Би можело да ве интересира:

Коректор, руменило, маскара – како да ги одберете најдобрите шминки за вас? Ако честопати не можете да одлучите која пудра или која маскара е најдобра за ва...
10 навики за нега и убавина на Бразилките поради кои имаат прекрасна кожа и изгледаат помладо Бразилките пијат вода од кокос, не излегуваат од дома без заштитен фактор дури и...
Пазуви, колена: Делови од телото што несвесно ги запоставуваме (и треба подобро да ги негуваме) Кожата на лактите и колената се суши полесно, па важно е редовно да ѝ правите пи...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg