Јастог плетенка - Гламурозна фризура готова за неколку минути

Плетенката рибина коска е фризура која ја обожаваат сите генерации. Но, оваа вечна фризура достигна ново ниво и стана апсолутен хит.

jastog-pletenka-glamurozna-frizura-gotova-za-nekolku-minuti-01.jpg

Ако сакате да ја испробате, не мора да одите на фризер. Со помош на ова упатство за само неколку минути можете да ја сплетете дома, пред огледало.

Потребни ви се:

  • Шноли
  • Штипки за коса
  • Силиконски ластичиња
  • Лак за коса
  • Чешел

Постапка:

Косата пуштете ја слободно, а со чешел истапирајте го темето, а потоа префрлете ја на една страна.

Доколку имате шишки, зацврстете ги со шнолички или сплетете ги во мала опуштена плетенка која ќе ја прицврстите со шнола.

Косата поделете ја на 2 дела - преден, помал дел кој е поблизок до лицето и заден, поголемиот дел кој се наоѓа на задниот дел од главата.

jastog-pletenka-glamurozna-frizura-gotova-za-nekolku-minuti-02.jpg

Задниот дел поделете го на 3 прамени и секој замотајте го. Привремено прицврстете ги со штипки за да не се одмораат.

Предниот дел поделете го на 2 дела и секој дел замотајте го посебно, а потоа вкрстете ги како би добиле подебел прамен.

Задниот дел исто така замотајте го во еден прамен. Потоа преплетете ги и двата дела. Заврстете со шноли и ластичиња.

jastog-pletenka-glamurozna-frizura-gotova-za-nekolku-minuti-03.jpg

Пропрскајте со лак и фризурата е готова!

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Моден трик: Како да направите „лажни шишки“ без да ја кратите косата? (видео) Сезонава во мода се долгите „завеса“ шишки, а еве еден одличен трик како да биде...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg