Маска за подмладување на Софија Лорен: Ефектите се видливи по првата употреба

Секоја жена која го цени својот изглед сака долго да ја задржи својата убавина и младоста,  треба да почне да ја применува оваа маска.

maska-za-podmladuvanje-na-sofija-loren-efektite-se-vidlivi-po-prvata-upotreba-01

Рецептот за оваа подмладувачка маска потекнува од личното искуство на познатата глумица Софија Лорен, која изгледа фантастично дури и на 80 години.

Подготовката не е комплицирана, а ефектот е фантастичен.

Состојки:

  • 1 кесичка желатин (10 g)
  • 150 g кајмак (млеко, кефир или јогурт)
  • 1 кафена лажичка глицерин (аптекарски или билен)
  • 1 кафена лажичка мед

Кајмакот е добар за сува кожа на лицето. За нормална кожа повеќе одговара млеко или јогурт, а за мрсна кожа кисело млеко, кефир или немасен јоурт.

Подготовка:

Растворете го желатинот во кајмакот и оставете го во фрижидер 6-8 часа. После тоа, нежно мешајте, загрејте ја смесата на пареа додека желатинот не се растопи. Тргнете ја од шпоретот и додајте мед и глицерин додека мешате.

Почекајте неколку минути додека смесата не се излади малку и нанесете ја на чисто лице, на вратот и деколтето.

Оставете ја 20-25 минути, потоа отстранете ја со хартија или памук, натопен во млеко. Остатокот може да го измиете со топла, па со ладна вода.

Подготовката на маската може да ја чувате во фрижидер  5-7 дена и да ја користите секој ден. Наутро може да ја нанесувате на лицето ладна, да го освежите лицето, а навечер малку загрејте ја во микробранова печка или на водена пара за подобар хранлив ефект.

Ефектите на маската ќе бидат видливи уште по првото нанесување. Желатинот кој е во состав на оваа маска ги затегнува ситните брчки, ја омекнува и ја избелува кожата, ја подобрува циркулацијата.

Исто така има позитивно влијание на протеински и аминокиселински метаболизам  на кожата, бидејќи ја подобрува нејзината состојба.

Би можело да ве интересира:

Коректор, руменило, маскара – како да ги одберете најдобрите шминки за вас? Ако честопати не можете да одлучите која пудра или која маскара е најдобра за ва...
30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, цен...
Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg