Најефикасна маска за коса против првут и опаѓање

Маската од кромид го снабдува коренот на косата со минерали и витамини. Покрај тоа ја хидрира кожата на главата, спречува опаѓање на косата и ја обновува структурата на влакното.

najefikasna-maska-za-kosa-protiv-prvut-i-opagjanje-01

Оваа маска ќе ви помогне да се ослободите од првутот и седата коса, а ќе ви го подобри и волуменот и сјајот на косата.

Заборавете на козметичките препарати за кои не сте ни сигурни дали вашата коса ќе ги прифати, туку направете сами домашна маска која одговара на сите типови.

Состојки:

  • 2 супени лажици свежо исцеден сок од кромид
  • 1 супена лажица мед
  • 1 супена лажица мајонез
  • 1 супена лажица маслиново масло.

Доколку сакате, наместо мајонез може да додадете рицинусово масло од кое побрзо расте косата и едно јајце, ако имате масна коса.

Подготовка:

Сите состојки мешајте ги додека не добиете компактна смеса која ќе ја втриете во кожата на главата. Ставете капа за туширање или обична кеса, а потоа замотајте околу неа и пешкир.

Ефикасната маска држете ја околу 1 час, а потоа исплакнете ја со топла вода. Препорачливо е маската да ја ставате двапати неделно, на немиена коса, за да добиете позитивни резултати.

Доколку се плашите дека ќе ви остане мирисот на кромидот во косата, не се грижете, бидејќи по вообичаеното миење на косата со шампон и балзам, мирисот ќе исчезне.

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...
Редовна масажа и уште 6 тајни на жените од Индонезија заради кои изгледаат 10 години помладо Маските од природни состојки се секогаш првиот избор на жените од Индонезија, а ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg