Како да се нашминкате ако имате кафеави очи? (видео)

Имате кафеави очи, а не сте сигурни на кој начин да ги истакнете? Како да се нашминкате, а да изгледате соодветно со приликата?

kako-da-gi-nasminkate-kafeavite-oci-video-01.jpg

Имаме неколку совети за вас:

- Златно правило е дека светлите нијанси ја истакнуваат бојата на вашите очи, а темните ви даваат длабок поглед. Потрудете се да користите матирана сенка за очи преку ден, а малку посветкава навечер.

- Идеална нијанса која може да ја користите и дење и ноќе е бакарната и бронзената, а добро ви стојат и зелените, кафени и шампањ нијанси.

- Виолетовата сенка на вашите очи ќе им даде доза на мистериозност. Со светло виолетовата сенка задолжително користете темно моливче за рабовите на окото.

- Преку ден може да нанесувате светло кафена маскара, а навечер црна.

- Слободно носете мачкини очи во кобминација со неутрални кармини, затоа што одлично ви прилегаат за секоја пригода.

- Не се плашете да експериментирате со темните зелени и жолти тонови на сенка, но исклучиво за вечерните излегувања.


Овие неколку видеа ќе ви бидат од голема помош:

Би можело да ве интересира:

10 грешки со шминката заради кои изгледате неуредно Шминката може да биде корисна, само кога ја користите правилно. Во спротивно, мо...
12 грешки со шминката кои ги прават сите жени, дури и славните Иако зад успешните жени стојат искусни шминкери, не значи дека и најдобрите не г...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg