Како да не ви избледи фарбаната коса?

За разлика од природната, фарбаната коса бара многу повеќе нега и внимание, бидејќи вештачката боја ја суши косата и ја прави покршлива.

kako-da-ne-vi-izbledi-bojadisanata-kosa-01.jpg

За бојата да ви трае подолго и да го избегнете фризерот, важно е правилно да ја одржувате.

Се препорачува да ја миете косата со млака вода, наместо со жешка која ги отвора кутикулите и го предизвикува измивање на бојата.

Пред првото убаво шампонирање и миење препорачливо е да се почека да поминат 48 часа за бојата убаво да навлезе во влакната.

Може да се мие секој втор ден, а во меѓувреме по потреба да се користи сув шампон.

Треба да се избегнуваат препаратите за нега кои содржат сулфат и алкохол. За фарбаната коса одговараат само шампони и регенератори наменети за таков тип коса.

Тие содржат силикони кои ја заштитуваат површината на влакната и спречуваат нејзино отворање и избелување.

Фризерите предупредуваат дека високата температура на фенот или пеглата за коса на бојата делуваат еднакво како сушалната за долна облека, особено црната која делува избледена.

Затоа, бар делумно да ја заштитите при фенирањето не користете четка со метални запци, туку со пластични.

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...
Моден трик: Како да направите „лажни шишки“ без да ја кратите косата? (видео) Сезонава во мода се долгите „завеса“ шишки, а еве еден одличен трик како да биде...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg