Козметиката и шминката се нанесуваат по овој редослед

За да го добиете вистинскиот ефект од козметиката и шминката, потребно е истите правилно да ги нанесувате, што подразбира почитување на одреден редослед.

kozmetikata-i-sminkata-se-nanesuvaat-po-ovoj-redosled-1

Сѐ почнува од чиста и хидрирана кожа, а маскарата и карминот се само завршници.

Нанесувајте ја шминката и козметиката по овој редослед:


1. Подготовка

kozmetikata-i-sminkata-se-nanesuvaat-po-ovoj-redosled-2

Секогаш почнете со чисто лице. Почекајте секој производ убаво да се впие во кожата, пред да го нанесете следниот.

При подготовка на лицето и основната нега почитувајте го овој редослед:

 • Млеко или друг производ за чистење на кожата
 • Пилинг за лице
 • Маска за лице
 • Тоник
 • Третман за акни
 • Крема за околу очи
 • Хидратната крема
 • Масло за лице
 • Балсам за усни


2. Шминка

kozmetikata-i-sminkata-se-nanesuvaat-po-ovoj-redosled-3

Во последно време шминкерите не се согласуваат околу тоа дали прво треба да се нанесе течна пудра или коректор, повеќе од нив го почитуваат токму овој распоред:

 • Прајмер/база
 • Сенка за очи
 • Моливче за очи
 • Вештачки трепки и/или маскара
 • Моливче за веѓи
 • Коректор
 • Течна пудра
 • Пудра за цртање на контури
 • Руменило
 • Моливче за усни
 • Кармин
 • Сјај за усни

Иако списоците се подолги и за нивната примерна треба повеќе време, сепак тоа е единствен начин да бидете беспрекорно нашминкани, но и за вашата шминка да трае во текот на целиот ден. 

Би можело да ве интересира:

12 грешки со шминката кои ги прават сите жени, дури и славните Иако зад успешните жени стојат искусни шминкери, не значи дека и најдобрите не г...
Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
9 грешки во негата на кожа во летниот период (поради кои таа ви е сува или со акни) Не користите продукти со витамин Ц, не го отстранувате кремот со заштитен фактор...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg