Направи сама: Маска за супер волумен на вашата коса

Со редовната употреба на оваа маска, вашата коса ќе стане многу погуста, но и ќе се забрза нејзиниот раст. Маската за коса на база на какао ќе ја обнови нејзината структура, ќе и даде мекост и сјај.

napravi-sama-maska-za-super-volumen-na-kosata-1

Дајте и на вашата коса вистинско спа уживање:

Рецепт:

½ чаша кефир промешајте го со 1 кафена лажичка какао и 1 жолчка од јајце.

Делот од добиената смеса нанесете го на коренот и со чешлање распоредете го по целата коса. Откако смесата ќе почне да се суши, нанесете уште еден слој, па потоа повторно уште еден. Ставете најлонска кеса на косата, а над неа пешкир и почекајте 20-30 минути. Потоа измијте ја косата на вообичаен начин.


Употреба:

Маската се нанесува на сува и нечиста коса, а за да постигнете долгорочни и видливи резултати, користете ја 2-3 пати неделно во рок од 2 месеци.

Ако маската ја користите ретко, волуменот ќе биде видлив само по употребата. Доколку ја користите редовно, косата ќе има волумен во време траење од 2-3 дена.

Совет: Доколку имате светла коса и константно ја користите оваа маска, бојата може да се промени, бидејќи какаото е природна боја за потемнување на косата. 

Би можело да ве интересира:

Шампонот ги отстранува паднатите влакна и уште 8 работи за косата кои треба да ги знаете за подобра ... Не треба да паничите ако ви паѓаат влакна додека ја миете косата и треба да биде...
Не пиете доволно вода и уште 9 причини зошто немате бујна и здрава коса Дали ја прескокнувате маската за коса или, пак, често користите „посилни“ продук...
Носете облека со впечатливи бои и уште 7 совети за беспрекорен изглед со седа коса Истакнете ги веѓите, дајте му предност на сребрениот накит и ако косата ви е мно...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg