Внимавајте во која положба спиете – може да добиете брчки

Колку што си имаат влијание годините, толку имаат влијание и многу надворешни фактори при создавањето брчки, особено на вратот и лицето.

vnimavajte-vo-koja-polozba-spiete-moze-da-dobiete-brcki-01

Едно од тие влијанија има и положбата во која спиете. Според многумина научници кои се занимаваат со вакви истражувања, утврдено е дека најдобро е да се навикнете да спиете на грб, бидејќи тоа ги спречува брчките.

За да не се вртите во сонот на стомак, покрај телото ставете си шише полно со вода кое ќе ви го спречи вртењето и менувањето положби.

Кога спиете на стомак, нурнати со лицето во перницата, наутро сигурно забележувате дека имате мали линии на лицето кои со текот на времето се претвораат во брчки.

Освен положбата на телото, добро би било перницата да ви биде од сатен кој е многу понежен од памукот, а кој спречува да ви се прават линии на лицето, но не дозволува ниту да ви се мрси косата.

Би можело да ве интересира:

30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, цен...
8 eдноставни трикови за свеж и младешки изглед (без естетски корекции) Можете да ја спречите појавата на брчки со масажа, а можете да ги намалите отоци...
Трикови со кои ќе ги покриете линиите од бикини направени при сончање Ако сакате брзи резултати, на линиите од сончање ставете пудра со иста нијанса к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg