Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Намирници и креми од кои треба да се откажете ако сакате да ги победите акните на грбот

Баш тогаш кога сакате да се разголите, ви се чини дека акните на грбот се најизразени? Можеби не е Марфи, туку начинот на кој се храните и негувате.

namirnici-i-kremi-od-koi-treba-da-se-otkazete-ako-sakate-da-gi-pobedite-aknite-na-grbot-01.jpg

На грбот постојат лојни жлезди, па најчесто акните се јавуваат во овој предел.

Се јавуваат и на грбот и на градите, заради злоупотреба на консумирање на протеините на база на кравјо млеко, но и заради употреба на масла за сончање кои предизвикуваат запушување на отворите на жлездите.

Исфрлете ги од употреба богатото млеко за тело, маслата за масажа и мрсните креми за сончање. Наместо нив, користете производи кои брзо се впиваат и сушат.

Сепак, овие акни може да се јават и заради облеката, па во жешките денови кои следуваат обидете се да носите памучна облека.

Туширајте се редовно за потта да не се задржува на телото, но исклучиво со благи гелови.

Трудете се да јадете повеќе зеленчук и овошје, а помалку нездрава пржена и масна храна.

Ако во било кој момент акните станат болна појава како никогаш претходно, не глумете сами свој доктор, туку посетете кожен специјалист.

За да го спречите настанувањето редовно (3 пати неделно) користете пилинзи и препарати за чистење со смирувачко дејство.

Би можело да ве интересира:

Трикови за убавина кои ќе ви помогнат брзо да се подготвите за работа кога немате многу време Ако сте во брзање, никој нема да забележи ако наместо сенка за очи ставите румен...
Трикови со кои ќе ги покриете линиите од бикини направени при сончање Ако сакате брзи резултати, на линиите од сончање ставете пудра со иста нијанса к...
8 грешки што треба да ги избегнувате кога сами ја фарбате косата Немојте да се фарбате барем 24 часа откако ќе ја измиете косата и не се обидувај...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg