52-годишна жена изгледа како да е во раните 30-ти: Која е нејзината тајна?

52-годишната Памела Јакобс има 21-годишен син за кој слободно може да се каже дека се брат и сестра, а не мајка и син. Памела воопшто не личи како да е во своите 50-ти, туку како да е во своите рани 30-ти.

majkata-koja-izgleda-kako-da-ima-20-godini-gi-otkriva-svoite-tajni-na-mladosta-001.jpg

Во што е нејзината тајна?

Јакобс вели дека и на нејзината мајка годините воопшто не се познаваат благодарение на гените, добрата и здрава исхрана и кокосовото масло.

Меѓу другото таа еднаш неделно посетува сауна, прави постојан пилинг на лицето и никогаш не излегува од дома без крема за сончање.

Чест проблем кој произлегува од нејзиниот изглед е тоа што и се додворуваат помлади мажи и некои луѓе ја сметаат за девојка на нејзиниот син.

„Ми се случи еднаш да ме помешаат за девојка на мојот син“ – објаснува, Јакобс .

Сличен „инцидент“ и се случил кога медицинската сестра одбивала да и поверува дека има 50 години се додека не ги проверила нејзините документи.

И покрај тоа што изгледа доста младо, таа вели дека знаците на староста се појавуваат. Така, таа се чувствува повеќе уморно од претходно.

Сепак, продолжува со своите здрави навики. Она што е генерално карактеристично за нејзината исхрана е тоа што таа јаде големи количини на зелен зеленчук, избегнува тестенини, леб и овошје. Последното пред се заради големите количини на шеќер.

„Го следам правилото 80/20. 80% само здрава исхрана и 20% лоши навики како: малку алкохол, темно чоколадо и пудинг“ – додава Јакобс.

Други препораки кои можете да ги искористите од неа е дека таа избегнува употреба на хемикалии и храната ја посолува со хималајска сол.

А како за крај, најважната работа според неа е насмевката.


Како изгледа нејзината диета?

Таа јаде Азиска храна која е богата со зачини како куркума, ѓумбир у ким. Оброците се состојат од големи количини на зеленчук и здрави протеини од риба.

За појадок таа најчесто јаде варено јајце со тост без глутен, органски колачиња од овесни снегулки и кокосов јогурт.

Оброкот го завршува со чаша кокосова вода и течно железо како додаток во исхраната.

Ручекот е составен само од салата во која таа става: органски спанаќ, краставици, домати, црвени пиперки, авокадо, грав и кисела зелка. Свежиот босилек е најдобар зачин според неа, бидејќи го надополнува вкусот, но и биберот.

Вечерата е подеднакво здрава и сочинета од органско пилешко, риба или телешко месо со „планина“ од зеленчук.

Не пие повеќе од едно кафе на ден и постојано консумира јаткасти плодови и целер.


Што вежба?

Таа прави лесни фитнес вежби за одржување на кондицијата и јога.

По вежбите практикува употреба на сауна и прави пилинг на целото тело.

„Ќе поседам во сауната околу 10-тина минути, а веднаш потоа се туширам со ладна вода“ – објаснува Јакобс.


Што користи на својата кожа?

Таа употребува козметички препарати исклучиво од органска природа и никогаш не излегува дома без крема за сончање. Меѓу другото, своето тело го мачка со кокосово масло два пати дневно.

Би можело да ве интересира:

Мадона става глина на задникот – Евтини трикови за убавина кои ги користат славните дами Мадона вели дека обрнува внимание на секој дел од телото, не само на лицето. На ...
Хит летна фризура со плетенка, која се прави многу брзо и лесно (видео) Ова сигурно ќе ви биде омилената фризура ова лето... Се прави брзо и лесно, а из...
Скока на јаже и во бременоста - Адријана Лима ги откри тајните за совршен изглед (фото) Голем број бремени жени имаат проблеми со кожата на лицето, а Адријана Лима блес...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg