Домашна маска со мед и зачини за отстранување на митесерите и акните

Колку ве нервираат оние ситни, црвени акни и митесери кои се појавуваат на лицето? Веројатно многу, посебно во летните денови кога дополнително се потите и кожата ви е помасна.

domasna-maska-so-med-i-zacini-za-otstranuvanje-na-miteserite-i-aknite-01.jpg

За брзо и ефикасно да се решите од нив, испробајте ја оваа маска од мед и зачини.

Потребни состојки:

  • 1 лажица мед
  • 1 лажица цимет
  • 1 лажица мелено мускатно оревче

Сите состојки измешајте ги во мал сад додека не добиете темна, еднолична смеса.

Добиената смеса ставете ја на цело лице и оставете да делува половина час. Отстранете ја со мокар пешкир.

По првиот пат ќе забележите каков свиленкаст сјај ќе добиете. Затоа ви препорачуваме да ја правите еднаш неделно.

Би можело да ве интересира:

30 совети кои ќе ви помогнат вашето лице да изгледа свежо и во четвртата деценија Намалете го стресот, пијте многу вода, јадете овошје и зеленчук и, најважно, цен...
8 eдноставни трикови за свеж и младешки изглед (без естетски корекции) Можете да ја спречите појавата на брчки со масажа, а можете да ги намалите отоци...
12 грешки со шминката кои ги прават сите жени, дури и славните Иако зад успешните жени стојат искусни шминкери, не значи дека и најдобрите не г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg