Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Графичар 08-02-2023
Технолог 08-02-2023


Домашна маска од кајсии за исончан тен

Сезоната на кајсии е во полн ек, па наместо да купувате вештачки креми, искористете ги нивните предности пред одмор.

domasna-maska-od-kajsii-za-isoncan-ten-01.jpg

Богати со витамин А и Ц, калиум, железо и бакар, ја штитат кожата од штетното влијание на UV зраците.

Освен тоа содржат витамини Б3 и Б5,  фосфор, магнезиум, вода и белковини, билни влакна, билни масти, етерични масла и целулоза.

Докажано е дека позитивно влијаат на кардиоваскуларниот систем, штитат од стареење и го спречуваат настанувањето на брчки.

За да добиете исончан тен исто така потребни ви се само неколку кајсии и следниов рецепт:

Земете 5 кајсии и ставете ги во блендер. Додадете 4-5 капки маслиново масло и мешајте.

Добиената смеса нанесете ја на лице или ако направите поголеми количини, нанесете на телото.

Маската оставете ја да делува 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

Ако имате сува кожа, додадете 2 лажици јогурт на секои 2 кајсии, наместо маслиново масло.

Би можело да ве интересира:

Против акни, против брчки и уште 4 домашни маски за лице Маската од банана, куркума и мед е одлична за проблематична кожа со акни, додека...
Трикови со кои ќе ги покриете линиите од бикини направени при сончање Ако сакате брзи резултати, на линиите од сончање ставете пудра со иста нијанса к...
Трикови за убавина кои ќе ви помогнат брзо да се подготвите за работа кога немате многу време Ако сте во брзање, никој нема да забележи ако наместо сенка за очи ставите румен...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg