Масажа со скапоцени камења, маска од злато: Најскапите третмани за убавина во светот


Масажа со скапоцени камења, маска од злато: Најскапите третмани за убавина во светот

Индустријата за убавина веќе подолго време наметнува стандарди кои е речиси невозможно да се следат. Секој ден се измислуваат нови начини како да бидеме поубави, кожата да ни биде помазна, да изгледаме помлади и слично.

masazha-so-skapoceni-kamenja-maska-od-zlato-najskapite-tretmani-za-ubavina-vo-svetot-01.jpg

Некои жени се подготвени на сè кога станува збор за негата и убавината, па ни парите не им претставуваат проблем само за да изгледаат совршено.

Низ светот постојат многу различни козметички третмани, обични и необични, а во продолжение прочитајте ги најскапите и најекстравагантните:

Плазмолифтинг

Моментално најпопуларниот третман кој го користат славните дами е плазмолифтингот.

Оваа револуционерна техника подразбира вбризгување на вашата крвна плазма преку инјекции во лицето на кожата, а целта е подмладување на изгледот.

Еден третман чини околу 1.500 долари.

masazha-so-skapoceni-kamenja-maska-od-zlato-najskapite-tretmani-za-ubavina-vo-svetot-02.jpg

Масажа со скапоцени камења

Во хотелите чиј сопственик е Доналд Трамп, се нуди масажа со скапоцени камења која чини околу 300 долари за еден час.

Меѓу најкористените скапоцени камења се сафири, кристали и рубини со кои се масира целото тело на кое претходно се нанесува етерично масло.

Купка со вода Evian

Evian е една од најскапите води во светот, па стручните лица од индустријата за убавина пронашле начин да ја вклучат и во третмани за нега.

Оваа услуга чини околу 11.000 долари, а достапна е во пентхаусот на Hotel Victor во Мајами. Од познатите дами, купката со Evian ѝ е омилена на Серена Вилијамс.

masazha-so-skapoceni-kamenja-maska-od-zlato-najskapite-tretmani-za-ubavina-vo-svetot-03.jpg

Маска од 24 каратно злато

Уште одамна е познато дека златото има благопријатен ефект врз кожата. Овој третман подразбира чистење на лицето по што се нанесува маска од 24 каратно злато во облик на масло за лице.

Ова задоволство ќе ве чини од 200 до 400 долари.

Масажа со кактус

Една од најпознатите услуги на хотелите Four Seasons е специјалната масажа со кактус. Иако звучи болно, процесот е сосема безболен бидејќи боцките се отстрануваат пред масажата.

Од кактусот се добива масло слично на алое вера кое ја смирува и ја подмладува кожата. За ова задоволство ќе треба да издвоите околу 400 долари.

М. В. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Спас за изгорена кожа: 3 брзи маски за смирување на лицето Сите сме свесни дека кремите со заштитен фактор се многу поважни отколку костимо...
Индијките откриваат: 8 тајни за бујна и негувана коса Можеби не сте забележале меѓутоа жените од Индија имаат навистина прекрасна и не...
Витамини и билки кои се корисни за вашата убавина и здравје Ако имате проблем со опаѓање на косата, појава на седи влакна, оштетени нокти ил...