По битката со ќелавоста Анастасиа Сидорова се претвори во руската „Рапунзел“ (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


По битката со ќелавоста Анастасиа Сидорова се претвори во руската „Рапунзел“ (фото)

Прекрасната Анастасиа Сидорова докажува дека со љубов, труд и посветеност сè е возможно.

po-bitkata-so-kjelavosta-taa-se-pretvori-vo-ruskata-rapunzel-foto-01.jpg

Анастасиа Сидорова, која со право го носи прекарот руската „Рапунзел“ („Златокоса“), им порачува на девојките дека е возможно да ја имаат косата од соништата, дури и кога докторите ја даваат дијагнозата ќелавост.

Нејзината битка започнала кога на 18 години започнала да ја губи косата и ѝ била дијагностицирана андрогенетска алопеција. Овој вид на губење на косата се јавува многу често кај мажите, но може да се јави и кај жените.

На почетокот забележуваме повлекување на фронталната линија која што обично води кон ослабување на горниот и предниот дел на скалпот, а во некои случаи дури и кај круната. Таа настанува како резултат на долготрајното влијание на андрогени хормони кај лицата со генетска предиспозиција за губење на косата.

 

Как думаете, сколько лет прошло между первым и вторым фото? Лайк если тоже видите разницу😂 А ещё в этот период было выпадение волос и рост тогда остановился😐 - Хочу сегодня рассмотреть самый часто задаваемый вопрос от вас на тему выпадения волос. "У меня выпадают волосы от определённого шампуня, пилинга, масляной маски и тд" - Ни одна маска не способна вызвать выпадение волос, если только если она не вызывает аллергического или контактного дерматита, но такое сложно не заметить. Так почему же от одного шампуня волос выпадает больше чем от другого? - Все дело в промывающей способности. Когда шампунь промывает хорошо, то под его воздействием вымываются волосы, которые уже находятся в стадии выпадения. Напомню, волос не выпадает за один день. Перед тем как покинуть голову, волос входит в фазу телогена, где готовится к моменту выпадения и происходит это 2-3 месяца. Т.е перед там как покинуть голову, волос некоторый период просто «сидит в фолликуле» и при этом не растет и не выпадает. Использование масляных масок, пилингов, шампуней для жирного типа волос временно усиливают выпадение волос, особенно, если вы ранее плохо очищали кожу головы или же у вас выпадение волос выше нормы. Шампунь, который имеет плохую промывающую способность не вымывает все телогеновые волосы, что не очень хорошо для кожи головы и волос. Поэтому необходимо чередовать использование двух шампуней. - У меня происходит подобное, если я пользуюсь сухим шампунем. Используя сухой шампунь не происходит естественного вымывания волос и они копятся. Естественно, что когда я буду мыть голову, то волос выпадет в 2 радз больше. Смысл тут паниковать, когда знаешь причину? - Сталкиваетесь ли вы с подобным выпадением волос?я раньше очень переживала🤦‍♀️

A post shared by Волосы (@sidorovaanastasiya) on

Но, убавата Русинка не се откажала и 5 години подоцна таа има плетенка по која многу девојки воздивнуваат, договор со светски куќи за козметички препарати за коса и над 350.000 следбеници на Инстаграм.

Болеста ја насочила Анастасиа комплетно да се посвети на грижата за косата и на сите жени кои сонуваат за плетенка како нејзината им порачува:

- Откажете се од диетите и имајте балансирана исхрана.

- Избегнувајте стресни ситуации.

- Користете маски за потхранување на косата најмалку 2 пати во седмицата.

- Нанесувајте различни масла на косата. Најдобро е од авокадо.

- Редовно потстрижувајте ги испуканите врвови.

- По миењето косата треба да се суши сама (барем 60%), а потоа можете да употребите фен и четка.

- Ако губењето на косата ја надмине нормалната граница (50-100 влакна на ден) контактирајте професионалец.

Упорната руска убавица дефинитивно восхитува со посветеноста, а крајниот резултат е магичен:

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

7 причини зошто вашата коса се мрси многу често Како што кожата лачи масти на лицето, истото се случува и на скалпот. Задачата н...
Што да направите во недела вечер за да изгледате прекрасно во понеделник наутро Неделните вечери се наменети за релаксирање. Има ли нешто поубаво од лежење во п...
Каква шминка била во мода секоја година од 1982-ра до 2000-та? Секоја година се појавуваат нови модни трендови, како и трендови за убавина – ко...

Спонзорирани линкови: