Трикови како нозете да ви останат мазни подолго после бричењето

Некои жени преферираат бричење бидејќи сами одлучуваат кога ќе го направат тоа и не се ограничени со закажување депилации.

trikovi-kako-nozete-da-vi-ostanat-mazni-podolgo-posle-brichenjeto-01.jpg

Други пак, не сакаат да слушнат за бричење, но веројатно и ако спаѓате во оваа група, некогаш ви се случило да сте во безизлезна ситуација каде мора да попуштите.

Не секогаш имаме време да чекаме до следната депилација, а често се случува неочекувано да излезе некој настан.

Па, доколку дојде до тоа да мора да се избричите, добро е да имате неколку трикови за тоа како нозете да останат мазни подолго:

Секојдневно користете масло за тело кое ја омекнува кожата.

trikovi-kako-nozete-da-vi-ostanat-mazni-podolgo-posle-brichenjeto-02.jpg

Користете гел за бричење, бидејќи е полизгава супстанца и нема да го заглавува жилетот.

trikovi-kako-nozete-da-vi-ostanat-mazni-podolgo-posle-brichenjeto-03.gif

Менувајте го жилетот редовно и не се бричете со стар.

Бричете ги нозете на крај од туширањето за топлата вода убаво да ги омекне влакната.

trikovi-kako-nozete-da-vi-ostanat-mazni-podolgo-posle-brichenjeto-04.gif

Користете средство за ексфолиација пред бричењето – ќе ја отстрани мртвата кожа и ќе спречи внатрешни влакна.

Користете машки жилет – освен што е поевтин, дизајниран е пред сѐ за бричење на лице, па е многу подобар.

trikovi-kako-nozete-da-vi-ostanat-mazni-podolgo-posle-brichenjeto-05.gif

Бричете се од горе-надоле, па обратно – не почнувајте прво нагоре ако сакате мазна кожа.

trikovi-kako-nozete-da-vi-ostanat-mazni-podolgo-posle-brichenjeto-06.gif

Бидете внимателни ако жилетот е нов бидејќи е многу поостар и полесно може да се исечете.

Свиткајте ги колената кога поминувате по тој дел за да ги извадите темелно влакната и да избегнете сечење.

По употреба, секогаш затворајте го жилетот со капаче бидејќи тоа спречува негово уништување.

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Голем нос, краток врат: Со какви трикови славните дами си ги кријат маните? (фото) Како Парис Хилтон визуелно ги крие големите стапала? Како Оливија Вајлд ги издол...
Зошто жените во Јапонија си ги бричат лицата уште од 10 години? Жените во Јапонија секогаш биле симбол за мазна, порцелански чиста кожа. Но, има...
7 трикови со кои косата ќе ви изгледа како да сте тазе излезени од фризер Тазе фенираната или испегланата коса е желба на секоја жена и нема нешто поубаво...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg