Подгответе сами: Домашен смирувачки пилинг од лаванда
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
PPC Specialist 19-08-2019
Возач 19-08-2019


Подгответе сами: Домашен смирувачки пилинг од лаванда

По тежок и напнат ден, нема ништо поубаво од мини домашен спа третман.

domashen-smiruvachki-piling-od-lavanda-01.jpg

Лавандата е докажано еден од најсмирувачките мириси кои се користат при ароматерапија, а има и антисептичко дејство врз кожата.

Овој домашен пилинг може да го користите пред спиење, за релаксација по долг и напорен ден. Важата кожа ќе биде мека и чиста, а вие ќе бидете опуштени и полесно ќе заспиете.

domashen-smiruvachki-piling-od-lavanda-03.jpg

Потребни состојки:

  • Половина чаша морска сол
  • 1/3 од истата чаша бадемово масло
  • 2 капсули витамин Е
  • Една лажица сушени цветови од лаванда
  • 8 капки етерично масло од лаванда

domashen-smiruvachki-piling-od-lavanda-02.jpg

Подготовка:

Во мала тегла измешајте ги маслото и морската сол. Во смесата додајте ја содржината од двете капсули со витамин Е, ситните цветови лаванта и етеричното масло.

Затворете ја теглата и мешајте со протресување. Оставете содржината да отстои покриена со крпа најмалку еден час.

Доколку сакате поинтензивен мирис, додајте уште неколку капки етерично масло.

Нанесете на малку навлажнета кожа и масирајте со кружни движења. Исплакнете со млака вода и исушете со тапкање со крпата, а не со триење.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

5 правила за блескава и здрава кожа без козметика Сите сакаме здрава, блескава и чиста кожа. Таа е огледало на нашите (не)здрави н...
Витамин Ц со 30 портокали во 1 шише: Ова е новиот супермоќен серум со ... Активен од првата до последната капка, новата формула на Avon содржи чист и моќе...
Славни дами кои никогаш не се сончаат За разлика од мнозинството жени, овие ѕвезди не само што не се печат на плажа, т...