5 причини зошто треба да го миете лицето со газирана вода
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
rabota vo kujna 08-08-2020


5 причини зошто треба да го миете лицето со газирана вода

Жените во Јапонија и Кореја го обожаваат овој трик за убавина, кој полека го прифати целиот свет.

5-prichini-zoshto-treba-da-go-minete-liceto-so-gazirana-voda-01.jpg

Азиските убавици тврдат дека третирањето на лицето со газирана вода е навистина добро за кожата. Ова полека стана нов тренд за убавина низ целиот свет.

Зошто газираната вода е добра за вашето лице:

1. Не ја уништува заштитната бариера на кожата. Ја одржува pH вреднста на идеално ниво од 5.5. и не чувствувате ниту дека кожата ви е премногу сува, ниту премногу масна.

2. Нежно го чисти лицето и има ефект на благ пилинг. Ги чисти нечистотиите подобро од водата од чешма.

3. Ја подобрува циркулацијата на крвта и овозможува кислородот и хранливите состојки да стигнат до ткивата во кожата.

4. Длабински ги чисти порите. Ја отстранува сета нечистотија и ги одзатнува порите. Како резултат на тоа кожата изгледа негувано и мазно.

5. Помага и во ослободување од белезите затоа што го стимулира регенеративниот процес во оштетените ткива.

5-prichini-zoshto-treba-da-go-minete-liceto-so-gazirana-voda-02.jpg

Напомена – не смеете секојдневно да го миете лицето со газирана вода!

Сепак, претераната употреба на газираната вода може да предизвика иритација на лицето. Зависно од типот на кожата, доволно е да се миете со ваква вода 1 до 3 пати неделно.

Во случај кожата да ви е многу чувствителна, газираната вода мешајте ја 50-50 со негазирана вода.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Негативни навики заради кои имате акни и нечиста кожа Според статистиките, дури 85% од младите луѓе во Европа патат од проблеми со кож...
Како да се грижите за вашето лице во 20-тите со многу малку труд? Вашата кожа која сè уште изгледа многу младо е вашиот најголем дар во 20-тите, н...
5 Природни препарати за чистење на лице кои можете сами да ги направите За да имате нежна и убава кожа, не ви се потребни скапи производи за нега, па на...

Најчитани неделава