5 причини зошто треба да го миете лицето со газирана вода


5 причини зошто треба да го миете лицето со газирана вода

Жените во Јапонија и Кореја го обожаваат овој трик за убавина, кој полека го прифати целиот свет.

5-prichini-zoshto-treba-da-go-minete-liceto-so-gazirana-voda-01.jpg

Азиските убавици тврдат дека третирањето на лицето со газирана вода е навистина добро за кожата. Ова полека стана нов тренд за убавина низ целиот свет.

Зошто газираната вода е добра за вашето лице:

1. Не ја уништува заштитната бариера на кожата. Ја одржува pH вреднста на идеално ниво од 5.5. и не чувствувате ниту дека кожата ви е премногу сува, ниту премногу масна.

2. Нежно го чисти лицето и има ефект на благ пилинг. Ги чисти нечистотиите подобро од водата од чешма.

3. Ја подобрува циркулацијата на крвта и овозможува кислородот и хранливите состојки да стигнат до ткивата во кожата.

4. Длабински ги чисти порите. Ја отстранува сета нечистотија и ги одзатнува порите. Како резултат на тоа кожата изгледа негувано и мазно.

5. Помага и во ослободување од белезите затоа што го стимулира регенеративниот процес во оштетените ткива.

5-prichini-zoshto-treba-da-go-minete-liceto-so-gazirana-voda-02.jpg

Напомена – не смеете секојдневно да го миете лицето со газирана вода!

Сепак, претераната употреба на газираната вода може да предизвика иритација на лицето. Зависно од типот на кожата, доволно е да се миете со ваква вода 1 до 3 пати неделно.

Во случај кожата да ви е многу чувствителна, газираната вода мешајте ја 50-50 со негазирана вода.

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Трик од 30 секунди кој на вашата коса ќе ѝ даде неверојатен сјај Дали кога сте на фризер и кога ви ја мијат косата ви се случило сосема кратко да...
5 правила за блескава и здрава кожа без козметика Сите сакаме здрава, блескава и чиста кожа. Таа е огледало на нашите (не)здрави н...
„Истренирајте“ ја својата коса помалку да се мрси Луѓето кои имаат мрсна коса знаат колку често ја мијат и дека може да им се измр...